Završene Petrovdanske svečanosti u B. Brestovcu

Veče folklora u Bačkom Brestovcu obeležilo je u četvrtak završnicu programa dvodnevnih Petrovdanskih svečanosti. Domaćin ovog dela programa, upriličenog povodom proslave seoske slave, bilo je Kulturno-umetničko društvo Nikola Tesla, a gosti priredbe folklorni sastavi kulturno-umetničkih društava Marko Orešković iz Bačkog Gračaca, Seferin iz Deronja i Ratko Pavlović Ćićko iz Ratkova.

U prijatnoj večernjoj atmosferi mnogobrojna publika je u dvorištu stare osnovne škole imala priliku da više od sat vremena uživa u prikazu narodnih običaja, igara i pesama iz Like, Bačke i Istočne i Južne Srbije. Jasmina Zatezalo, predsednik KUD-a Nikola Tesla iz Bačkog Brestovca, izrazila je zadovoljstvo što se na ovaj način neguje tradicija naroda i narodnosti sa ovih prostora, kao i prijateljski odnosi i dobra saradnja među kulturno-umetničkim društvima u odžačkoj opštini.

KUD Nikola Tesla
Brestovačko kulturno-umetničko društvo se već petu godinu aktivno bavi amaterskim folklornim stvaralaštvom. Trenutno broji oko četrdeset članova podeljenih u dve kategorije sa kojima radi koreograf Nada Delić. Uskoro planiraju da angažuju veterane i da oforme još jednu postavu. Iza njih su brojni uspešni nastupi i gostovanja, a domaću publiku u četvrtak su obradovali premijernim izvođenjem Vlaških igara, koreografije rađene za slavski dan. Posebno su zadovoljni plasmanom samičara na Pokrajinsku smotru folklora, ističe predsednica ovog društva i dodaje da ih nova gostovanja očekuju u avgustu za Ilindan u Bačkom Gračacu, za Veliku Gospojinu u Staparu i 22. septembra u Žarkovcu kod Rume na festivalu Đeram.

Inače, drugi dan Petrovdanskih svečanosti u Bačkom Brestovcu počeo je Svetom liturgijom sa ophodom oko crkve i sečenjem slavskog kolača u pravoslavnom hramu Svetih apostola Petra i Pavla. Istovremeno je u staroj školi otvorena izložba Etno sobe koju je organizovalo Udruženje žena i u čijoj postavci su se tokom dana mogli videti zanimljivi zavičajni eksponati.

Jedan od značajnijih segmenata manifestacije bila je i izložba slika Branka Gostovića, koja je predstavljala omaž brestovačkom slikaru, naivcu, koji je preminuo 2010. godine. Iz njegovog umetničkog opusa javnosti je prikazano oko petnaestak umetničkih dela, specifičnih po umetnikovom likovnom izrazu. Gostović se više od pola veka bavio slikarstvom, a njegova platna krasila su samostalne izložbe u Beogradu, Travniku, Somboru, Subotici, Kuli, Odžacima, Kovačici, Pančevu… Samostalno je izlagao i u inostranstvu, u Rusiji i Austriji, a rado se odazivao i na mnogobrojne likovne kolonije.

Zahvaljujući njemu u B. Brestovcu se održava tradicija da likovna kolonija čini deo kulturnog sadržaja proslave seoske slave i manifestacije Dani Bačkog Brestovca – Petrovdanske svečanosti. Tako je bilo i ove godine gde se u sastavu našlo 13 umetnika iz Bečeja, Sombora, Bačke Palanke i Odžaka, među kojima su bili Predrag Vujinović, Šandor Gogoljak i Ilona Molnar, a ove godine likovna kolonija je ugostila i poznatog književnika i likovnog kritičara Davida Kecmana iz Sombora.

Slikari su stvarali na zadatu tematiku domaćina kojima su i ovoga puta ostavili vredna umetnička dela rađena uglavnom tehnikom ulje na platnu i sa motivima brestovačkih istorijskih spomenika, pejzaža i mrtve prirode.

Slikari u društvu domaćina i gostiju likovne kolonije
Istaknuti umetnik Šandor Gogoljak iz Odžaka je i prethodnih godina učestvovao na brestovačkoj likovnoj koloniji, a njegova prošlogodišnja slika poklonjena je od strane domaćina ambasadoru Rusije u Beogradu Aleksandru Konuzinu.

Slika Šandora Gogoljaka
– Drago mi je što sam i ove godine pozvan na koloniju. Svi učesnici su ispunili želje domaćina i uradili dobre slike. Ovo su značajni susreti slikara. Stiču se nova poznanstva i dobra je prilika da se razmene mišljenja. Uvek se ponesu lepi utisci sa ovakvih druženja. Ovoga puta sam radio spomenik ruskim pilotima palim u Drugom svetskom ratu koji se nalazi u centru sela i nadam se da će i ova slika završiti u Rusiji – kaže Gogoljak koji se tridesetak godina aktivno bavi slikarstvom.

Šandor Gogoljak je javnosti poznat i kao multimedijalni umetnik. U toj oblasti stekao je značajno desetogodišnje iskustvo. U svom likovnom radu oprobao se i kao strip crtač. Ipak, kako kaže, u slikarstvu se najbolje izražava.

Categories: