Vakcinacija u Odžacima odlično organizovana, najstariji vakcinisani ima 99 godina

Nešto više od mesec dana prošlo je od početka masovne imunizacije opšte populacije. Na punktu u Domu zdravlja Odžaci prvu dozu vakcine protiv koronavirusa do četvrtka je primilo preko 2400 građana. Revakcinisano je 1500, a građani kažu da je sve dobro organizovano.

Na punktu za vakcinaciju u Domu zdravlja Odžaci sve teče brzo i dobro
Na punktu za vakcinaciju u Domu zdravlja Odžaci sve teče brzo i dobro
– Za manje od pola sata od dolaska na punkt za vakcinaciju sve je gotovo. Nema gužvi i redova i sve se odvija kako se samo može poželeti – rekao nam je jedan građanin posle primljene vakcine.

Nadležni ističu da vakcinacija i revakcinacija teče prema planu, ali kako sve to izgleda u praksi pitali smo doktorku Jasminu Mićanović i njene kolege koji su angažovani na punktu za vakcinaciju. Ona kaže da na vakcinaciju mogu doći samo oni koji imaju zakazan termin. Procedura je takva da će im na ulazu izmeriti temperaturu, a pre primanja vakcine potrebno je popuniti formular i obaviti lekarski pregled.

– Pacijenta nakon prijema evidentiramo i on dobija potvrdu o vakcinaciji, nakon čega sledi lekarski pregled, koji je obavezan pre vakcinacije i revakcinacije. Lekar odlučuje da li pacijent može da primi vakcinu ili ne može. Ukoliko pacijent ima određene tegobe ili smetnje, neće biti vakcinisan, ali će zato biti stavljen na spisak i dobiće vakcinu za koju se prijavio neki naredni put. Posle odobrenja lekara da je pacijent zdrav ide kod sestre da se vakciniše, a nakon toga ostaje još 15-20 minuta posle vakcinacije, zbog eventualnih neželjenih dejstava, mada mi do sada zaista nismo imali nikakva neželjena dejstva ni u toku same vakcinacije, ni posle toga – ispričala je doktorka Mićanović.

Prema njenim rečima, pacijenti koji dolaze po drugu dozu izuzetno su orni za kompletiranje vakcinacije, zadovoljni što su dobro podneli vakcinu i što se nisu razboleli u međuvremenu.

– Poprilično su naši građani zaplašeni celom ovom situacijom i svi koji kod nas dolaze jedva čekaju da se vakcinišu i da ostave taj problem iza sebe. Međutim, savetujemo im da se i dalje pridržavaju svih mera, nose maske, vode računa o higijeni ruku i drže distancu, jer opasnost nije prošla ni nakon što prime vakcinu – kaže doktorka Mićanović.

Lekarka objašnjava i zašto je važno i obavezno da se građanima meri temperatura pre ulaska u punkt za vakcinaciju.

– Pacijente kojima se na ulazu izmeri povišena telesna temperatura mi ne vakcinišemo i ne puštamo ih među ostale građane koji čekaju vakcinaciju, već ih vraćamo da se jave ili svom izabranom lekaru ili u Kovid ambulantu, gde će biti testirani na koronavirus – navodi doktorka Mićanović.

Četiri vakcine su trenutno dostupne građanima Srbije i prilikom prijave može se izabrati ona koja se želi primiti.

– Građani se opredeljuju koju vakcinu žele, a neko se prijavi da dobije bilo koju vakcinu. Do sada je najveći broj naših građana primio kinesku vakcinu – kaže doktorka Mićanović i dodaje da je obezbeđena dovoljna količina cepiva za sve građane koji žele da se vakcinišu.

Najstariji građanin koji je vakcinisan ima 99 godina

Doktorka Mićanović ističe da raduje dobar odziv građana za vakcinaciju.

– Krenuli smo sa vakcinacijom prioritetnih grupa, to su pre svega naši stariji sugrađani. Najstariji pacijent koji je vakcinisan, a nakon toga i revakcinisan ima 99 godina, i mogu reći da je on veoma dobro podneo kako vakcinaciju, tako i revakcinaciju. Kako vakcinacija odmiče sve nam se više javljaju i pacijenti 50-60 godina, a mlađe tek očekujemo zavisno od toga kakva će biti procedura za putovanja u inostranstvo i hoće li za to biti potrebna potvrda o vakcinaciji – navodi ona.

Deo tima za vakcinaciju Doma zdravlja Odžaci
Deo tima za vakcinaciju Doma zdravlja Odžaci
Na punktu za vakcinaciju u Domu zdravlja Odžaci stalno su angažovana četiri lekara i pet medicinskih sestara, a dvoje zaposlenih angažovano je oko administrativnih poslova i nabavke vakcina.

– Punk za vakcinaciju radi u dve smene. Pre podne radimo vakcinaciju, a popodne revakcinaciju, ili obrnuto. U slučaju da u danu imamo veći broj pacijenata za vakcinaciju, priskaču nam u pomoć i druge kolege sa opšte prakse, a ostajemo sve dok poslednji pacijent ne primi vakcinu. Dešavalo se da u jednom danu imamo i oko 260 pacijenata za vakcinaciju i revakcinaciju. Zahvaljujući dobroj organizaciji i podeli posla sve protiče u najboljem redu – kaže doktorka Jasmina Mićanović, a sa njom su saglasne i njene kolege lekari i medicinski tehničari.

Zadovoljni su i građani što se ne čeka dugo na primanje vakcine i što sve ide dosta brzo.

– Nije bilo gužve, svi su bili ljubazni i brzi, doktorka je detaljno popričala sa mnom i objasnila sve što me je zanimalo – rekla nam je jedna starija sugrađanka.

One građane koji su se putem E-uprave prijavili i izjasnili da ne mogu da dođu na punkt za vakcinaciju, obilazi medicinska sestra Jelena Atanasijević koja sa lekarom izlazi na teren i vakciniše ljude u njihovim domovima.

– Mi za taj dan dobijemo spisak ljudi koje treba da vakcinišemo na terenu. To su naši sugrađani koji su nepokretni, teško pokretni ili zbog zdravstvenog stanja ne mogu da dođu do punkta za vakcinaciju. Procedura je ista kao i na punktu za vakcinaciju, samo što se sve radi u kućnim uslovima, dakle popunjavamo formular i lekar pregleda pacijenta pre primanja vakcine. Do sada smo ukupno imali preko 40 pacijenata koji su vakcinu primili u svom stanu – objašnjava sestra Jelena.

Prednost prilikom vakcinacije imaju i građani koji su slabovidi ili sa određenim hendikepom. Ti pacijenti na vakcinaciju dolaze uglavnom u pratnji nekog člana porodice i bez obzira na termin koji im je dodeljen oni ne čekaju, već prvi dobijaju vakcinu.

Građani su u Odžacima do sada vakcinisani Fajzerom i Sinofarmom vakcinom, a od nedavno je dostupna i Astra Zenekina vakcina za koju se revakcinacija radi posle tri meseca, tako da će medicinari angažovani na punktu za vakcinaciju imati radno leto.

Zdravstveni radnici su na prvoj liniji odbrane od koronavirusa. Njihova požrtvovanost prepoznata je i pohvaljena ne samo od strane građana, već i od lokalne samouprave u Odžacima koja je u dva navrata zaposlenima u Domu zdravlja jednokratno isplatila novčanu nagradu od 5.000 dinara.

Categories: