Tokom boravka u prirodi važno zaštititi se od krpelja

Krpelji spadaju u redovne stanovnike šuma, parkova i livada, a uočeno je da ih u naročito velikom broju ima tamo gde ima i divljači. Ove godine su se pojavili ranije i ima ih više nego što je to uobičajeno.

krpelj-1Iz Javnog preduzeća “Vojvodinašume” apeluju na građane da se tokom boravka u prirodi zaštite od krpelja.

Za boravak u prirodi treba izabrati udobnu, ali odgovarajuću garderobu, koja treba da bude dugih rukava i nogavica, i svetle boje. Na nezaštićene delove kože treba naneti repelente koji se koriste protiv komaraca.

Izbegavati nepokošene i terene obrasle žbunjem, kao i sedenje i ležanje u travi.

Stručnjaci preporučuju građanima da tokom boravka u prirodi na svaka četiri sata proveravaju otkrivene delove kože. Po povratku obavezno treba istresti i oprati nošenu odeću. Nakon toga, još jednom pregledati celo telo.

Ako se krpelj ipak zakači, važno je da što kraće boravi u koži. Ovo je naročito važno, ako je krpelj zaražen, jer se nakon 24 sata povećava rizik da će osoba oboleti od lajmske bolesti.

Neposredno nakon ubušenja, građani krpelja mogu sami izvaditi pincetom, tako što će ga uhvatiti što bliže uz kožu i blago povući na gore, u suprotnom smeru kretanja kazaljke na satu. Ovom prilikom ne treba koristiti nikakva hemijska sredstva. Obavezno treba proveriti da li je krpelj ostao ceo, a nakon toga mesto uboda očistiti alkoholom.

U slučaju da je na mestu uboda ostao deo usnog aparata krpelja, potrebno je što pre se obratiti lekaru.

Stručnjaci ukazuju da ne treba ignorisati crvenilo kože na mestu uboda ili van njega, povišenu temperaturu, ukočenost vrata i ostale simptome slične gripu. Tvrde da je izlečenje stoprocentno ukoliko se sa odgovarajućim lečenjem započne u prvom i drugom stadijumu bolesti.

Categories: