Sportski vremeplov (6): BSK najstariji fudbalski klub u opštini

U somborskoj fudbalskoj ligi najuspešniji tim opštine bio je BSK iz Bačkog Brestovca, koji se sa solidnom zalihom od 20 bodova, nalazi na četvrtom mestu. Nije preterano ako se kaže da ovaj fudbalski kolektiv doživljava svoju drugu renesansu. Ovome doprinosi i činjenica da celokupni rad ima znatan oslonac u brižljivo negovanoj sportskoj tradiciji. Mali je broj i većih klubova koji se mogu pohvaliti tako dugom fudbalskom prošlošću.

(“Glas odžačke komune”, M. Krnjajić, 20. januar 1976. godine)

BSK iz 1933. godine: Miler, Katanić, Bos, Dajčl, Vajsgrut, Ivkov, V. Beljanski, M. Beljanski, D. Stankov, Gagrčin, Bekvalac
BSK iz 1933. godine: Miler, Katanić, Bos, Dajčl, Vajsgrut, Ivkov, V. Beljanski, M. Beljanski, Stankov, Gagrčin, Bekvalac
Preko šest decenija prošlo je od vremena kada je prvi put poskočila fudbalska lopta u ovom velikom bačkom selu. Prema raspoloživim podacima osnivači fudbalskog kluba u Bačkom Brestovcu 1913. godine bili su uglavnom mladi intelektualci koji su se školovali u Beču i Budimpešti. U to vreme to je bio tim “školaca”, oduševljenih ljubitelja dinamične igre. Procvat ovog malog kluba počinje oko 1928. godine, kada je prostrana neograđena ledina pretvorena u pravi fudbalski poligon na čijoj je jednoj strani podignuta i tribina. Tada su “plavi” izborili mesto u društvu najboljih timova u nekadašnjem Subotičkom podsavezu.

Stankov, Katanić, Miler I i II, Ivkov, Bos, Ris, Beljanski I i II, Gagrčin, Sudarević i drugi uspešno su se borili sa okolnim klubovima pa i sa, u to vreme, poznatim timovima iz Subotice, Sombora i Odžaka.

Pred početak Drugog svetskog rata klub je zbog materijalnih teškoća ostao bez igrališta, a do kraja rata nije organizovano nastupao. Prvih dana po oslobođenju dolazi do njegovog ponovnog aktiviranja. Današnja, najmlađa generacija brestovačkih fudbalera ne zaostaje iza svojih starijih drugova. Oni se u Somborskoj ligi bore, nastojeći da zauzmu što bolje mesto u konkurenciji 16 klubova.

Među Brestovčanima, i mlađim i starijim, klub ima brojne simpatizere. Nije mali broj ni onih koji su niz godina svoje društvene aktivnosti utkali baš u njegov napredak. Prostor ne dozvoljava da ih sve nabrojimo. Ipak, pomenimo bar neke: Dane Klašnja, Dušan Hinić, Radoslav Berić, Svetislav Beljanski i Radovan Drenić.

Kao i većina malih klubova, i BSK se bori sa brojnim teškoćama. Najveće su one materijalne prirode, ali ni ostale nisu bez značaja za razvoj i napredak kluba. Zato smo se obratili Marinku Opsenici, predsedniku BSK-a i dugogodišnjem sportskom i društveno-političkom radniku, za mišljenje o problemima ovog sportskog kolektiva.

– Materijalnih teškoća smo imali, a imamo ih i danas. Međutim, formiranjem SIZ za fizičku kulturu i dobijanjem većih sredstava one su znatno ublažene. Nedostatak pristojnih svlačionica mislim da ćemo moći otkloniti u dogledno vreme. Očekujemo razumevanje i pomoć Mesne zajednice, jer, konačno, briga o razvoju fizičke kulture treba da bude briga celog mesta. U ovoj godini uprava će nastojati da klub preraste u sportsko društvo pri kome bi postojale rukometna, stonoteniska i košarkaška sekcija. U saradnji Mesne zajednice i SIZ za fizičku kulturu Opštine planiramo izgradnju Sportskog centra, za kojim odavno postoji potreba. U klubu imamo potrebne samoupravne organe u koje se na delegatskom principu biraju oni koji svojim dosadašnjim radom pružaju najviše garancije za uspešnu aktivnost.

Pauza između dva dela prvenstva pruža mogućnost za razne sportske razgovore, poređenja i slično pa se tako “rodila” i ideja o timu BSK-a svih vremena.

– Teško je sastaviti takav tim – kažu mnogi – jer bilo je dosta onih koji bi ravnopravno mogli konkurisati za jedan ovakav sastav.

Ipak, vlada uverenje da bi ovaj tim dobio najviše glasova: Dušan Radić – Dušan Žigić, Jovan Biga – Ilija Lončar, Svetislav Beljanski, Sima Gagrčin – Mile Lončar, Milosav Stojkov, Đura Vraneš, Vladislav Beljanski i Ivan Bobinac.

Fudbalskim razgovorima nikada kraja, pa će i ovaj sastav biti dobar povod da se nastave nikad dokrajčeni razgovori o najboljoj taktici, naj-golu, najboljem fudbaleru, najboljem sastavu….

Iz knjige “BSK Bački Brestovac 1913-1988” (1988) autora Vladislava Beljanskog:

Odbor za osnivanje fudbalskog kluba u Bačkom Brestovcu je 1910. godine pokrenut. Predsednik osnivačkog odbora je bio seoski učitelj Martin Štumfeger. Pošto je uživao veliki ugled među Nemcima nije mu bilo teško da oko sebe okupi sve zainteresovane, te da sa tom grupom osnuje fudbalski klub. Klub je dobio ime koje i danas nosi – Brestovački sportski klub (BSK), a Martin Štumfeger, kao njegov prvi predsednik smatra se osnivačem kluba.

U početku nije bilo pravih utakmica, već su mladići igrali između sebe. Tek 1913. godine BSK je odigrao u selu Veprovac (današnji Kruščić) prvu fudbalsku utakmicu, koja je imala karakter međumesne prijateljske utakmice. Sačuvan je dokumenat o tome da je te godine BSK kao Društveno-sportska organizacija prvi put javno nastupio, iako se fudbal u njemu počeo igrati još 1910. godine, pa se tek ta godina smatra godinom otpočinjanja života i rada kluba koji, sa malim prekidima, i danas aktivno deluje.

U prvim poratnim godinama fudbalski klub u Bačkom Brestovcu se zvao Radnički.

Categories: