Sportski vremeplov (11): Prvi kvalifikacioni susret Sever – Tekstilac 3:1

Palić: Igralište u sportskom parku, gledalaca 2000, sudija Barbarić (Novi Sad). Strelci: B. Jovanović u 37, Borišić u 58. i Kalinić u 65. (iz jedanaesterca) za Sever, a Sunajko u 53. minutu za Tekstilac. Žuti karton: Bačić.

Sever: Šimoković 8 – Džolić 8, Obradović 7 – Gabrić 8, Jovanović 9, Kalinić 9 – Vuković 7, Borišić 9 (Trubilin), B. Jovanović 9, Kujundžić 8, Bašić 8 (ocene). Trener: Palatinus.

Tekstilac: Milićević 7 – Vlahović 6, Japundžić 6 – Opalić 6, Bačić 6, Stefanović 6 – Sunajko 6, Jovanović 5 (Blagojević 5), Zlatković 4 (Tomčić 6), Stanković 6, Tojagić 5 (ocene). Trener: Lješević.

(“Glas odžačke komune”, Milan Novaković, 2. jul 1975. godine)

Na slici navala Tekstilca
Dva gola prednosti za Sever, a moglo je biti i obrnuto da su fudbaleri Tekstilca iskoristili šanse u prvom poluvremenu.

Već u 3. minutu Sunajko je u šasnaestercu lepo uposlio Tojagića koji šutira, ali Šimoković brani. Pet minuta nakon toga Sunajko oštro šutira, a Šimoković ispušta loptu na koju je krenuo Zlatković, međutim sudija svira faul.

U 15. minutu Sunajko prodire po desnoj strani i sa ivice šesnaesterca odlično šutira, ali je lopta fijuknula iznad same prečke. To je period stalnih brzih napada Tekstilca.

U 17. minutu Sunajko izvodi korner. Loptu zahvata Opalić, a Šimoković kratko odbija do Jovanovića. I kada smo svi već videli loptu u golu, Jovanović sa devet metara traljavo šutira pravo u golmana koji je bespomoćno ležao na zemlji.

Tekstilac i dalje napada, ređaju se šanse: Sunajka u 21. i 27. minutu, Zlatkovića u 22, Opalića u 25, Zdravkovića u 30, a najzrelija je bila ona u 32. minutu.

Na divan “for” Stankovića stuštio se Sunajko, pobegao svojim pratiocima i kada je iz šesnaesterca šutirao preko istrčalog Šimokovića ovaj je samo malo zakačio loptu koja prolazi tik preko prečke, u korner.

Utakmica je u tom periodu, pa i u celom prvom delu igre bila na ligaškom nivou. Lopta se brzo prenosila od jednog do drugog gola, a igrači Severa sve akcije izvode po ustaljenoj šemi: iz dubine ili sa krila ubacuju lopte ka visokim i vrlo raspoloženim Borišiću i B. Jovanoviću. Već u 8. minutu ovom prvom je stvorena lepa šansa, pa je Bačić bio prisiljen da ga uhvati rukama, za šta je dobio žuti karton.

Golovi

U 37. minutu Kalinić je lepo centrirao, a u kaznenom prostoru najspretniji je bio B. Jovanović. Smirio je loptu i pored nemoćnog Milićevića zatresao mrežu – 1:0.

U drugom poluvremenu umesto Zlatkovića ušao je Tomčić, a u 63. minutu na Jovanovićevo mesto došao je Blagojević, ali od izmene nije bilo koristi.

U celom drugom poluvremenu igrači Tekstilca se nisu mogli prepoznati. Igrali su veoma loše, nepovezano, slabo su se kretali, delovali su zbunjeno, ali ipak su izjednačili.

U 53. minutu Šimoković je degažirao loptu tako nespretno da je ona došla do Sunajka, tridesetak metara od gola. Iako iznenađen, ovaj je brzo krenuo ka golu i, kada je golman istrčao, smireno je poslao u levi donji ugao – 1:1. Očekivalo se da će lako postignuti gol i izjednačenje “probuditi” uspavane igrače Tekstilca, ali se desilo obrnuto. Sever organizuje akciju za akcijom, a u 58. minutu ponovo dolazi u vođstvo.

Na visoko nabačenu loptu, van kaznenog prostora skaču Bačić i Borišić. U nastaloj gužvi lopta pada među njih, a niko ne interveniše. Prvi se snašao protivnički igrač i sa 17 metara volej-udarcem iz okreta pogađa levi gornji ugao Milićevićevog gola – 2:1.

Konačan rezultat meča postavljen je u 64. minutu. U bezopasnoj situaciji lopta je pogodila u ruku indisponiranog Japundžića. Siguran egzekutor najstrože kazne bio je Kalinić.

Do kraja utakmice pravo je čudo kako Sever nije postigao još koji gol. U tom periodu služila nas je sreća, ali je i Milićević odlično branio, što se ne bi moglo reći za početak utakmice.

Poslednji zvižduk sudije Barbarića pokazao je pravo stanje stvari. Na stadionu je zavladao tajac. Domaća publika je već mislila na revanš, a nekoliko stotina navijača Tekstilca bilo je razočarano onim što su njihovi ljubimci pokazali u drugom poluvremenu.

Nadajmo se da su se domaći navijači sa pravom pribojavali revanša, a ako navijači Tekstilca budu u nedelju navijali onako žestoko kao na prvoj utakmici, igrači Tekstilca ne smeju ponoviti igru iz drugog dela prve kvalifikacione utakmice.