Sećanje na sveštenike stradale u Šajkaško-novosadskoj raciji

Na izložbi o stradanju pravoslavnog sveštenstva u Bačkoj tokom januara 1942, koja je otvorena u Hramu spaljivanja moštiju Svetog Save u Odžacima, predstavljene su biografije petnaest sveštenika i dva bogoslova koji su ubijeni u Šajkaško-novosadskoj raciji, zajedno sa nekoliko hiljada građana.

Izložbu je pripremio Istorijski arhiv Grada Novog Sada u saradnji sa Kulturnim centrom Novog Sada i Eparhijom bačkom.

– Izložba je iz 2020. godine, kao jedna od izložbi koje je Kulturni centar Novog Sada organizovao u okviru programa “Ledena tišina”, koja se bavi sećanjem na žrtve Šajkaško-novosadske racije. Cilj nam je negovanje kulture sećanja, i da posle ove vremenske distance sačuvamo sećanje na naše stradale, ali kroz pominjanje njih u smislu njihovog života, rada, šta je ono čime su oni doprineli, po čemu su bili poznati u svom okruženju – ispričala je Sunčica Marković, zamenica direktora Kulturnog centra Novog Sada

Postavka četiri godine putuje po Vojvodini i predstavlja široj javnosti do sada nepoznate detalje o tom najmračnijem periodu istorije Šajkaške i Novog Sada, kao i retka svedočanstva o samim egzekucijama. Već u prvim danima racije stradali su gotovo svi viđeniji Srbi i Jevreji, među njima i pravoslavni sveštenici, što pokazuje jasnu nameru mađarskog okupatora da srpski narod oslabi i duhovno.

– Poznato je da su u raciji januara 1942. godine prvo stradali intelektualci, lekari, sveštenici, advokati, svi viđeniji ljudi koji su imali uticaja na lokalno stanovništvo – istakla je Marković.

Izložba o stradanju pravoslavnih sveštenika tokom Šajkaško-novosadsko racije u hramu u Odžacima trajaće do 25. aprila.

Categories: