RTV: Vojvođanski malinari sa neizvesnošću čekaju berbu

Mesec dana ostalo je do početka berbe maline u Vojvodini, a u Ratkovu, vojvođanskom Arilju, još uvek ne znaju šta ih očekuje i da li će kao i lane raditi sa gubitkom, prenosi Radio-televizija Vojvodine.

1Ratkovo je proteklih godina proizvodilo preko stotinu vagona maline, uglavnom sorte polka i polana. Prošle godine su zbog suše i niske otkupne cene jedva pokrili troškove, a ovogodišnju berbu očekuju sa neizvesnošću, jer otkupljivači ili ćute, ili nude svega stotinjak dinara što ne pokriva ni troškove proizvodnje.

– Stotinu pedeset dinara je neki minimum da bi ovo bilo isplativo. Kao što znate polana ima sporu i dugu berbu, radnici beru oko 2,5 kilograma po satu, tako da se na nižim cenama ne isplati. Postoji ta mašinska berba koju ne mogu svi da priušte. Cene koje se spominju u centralnoj Srbiji su neprihvatljive. Naša malina stiže tek za mesec dana, i nije se još aktuelizovalo, ali ljudi se već pripremaju kako da reaguju na ove niske cene koje se najavljuju – kaže Danilo Šćepanović koji ima dva hektara malinjaka.

Milan Došen ove godine nije ni obrađivao svoj malinjak jer je prošle godine imao gubitak, a pošto je mali proizvođač, kaže da je neophodno udruživanje.

– Nama se svake godine dešava jedna te ista situacija. Protesti zaista imaju smisla kada država ne radi svoj posao, kada ne znamo da li je prošle godine bilo monopolskog ponašanja na tržištu, ili nije. Smatram da je jedino rešenje da proizvođači mogu da zalede svoju robu. Postoji više načina, da li je to zadruga gde ćemo to zajedno da ostvarimo, ili je to model akcionarskog društva gde će preduzetnik biti većinski vlasnik, a proizvođači manjinski. Srž problema je što mi ne možemo da biramo momenat kada ćemo da prodamo – kaže Milan Došen.

Više od stotinu hektara pod malinom u Ratkovu izuzetno dobro izgleda. Ova kultura je pre pet godina oživela selo, a sada se zbog mešetarenja na tržištu događa da proizvođači ne znaju gde i kako će prodati svoj proizvod. Ono što je sigurno, kažu, da je neće dati u bescenje.

Categories: