Ratkovčani peticijom traže niže cene komunalnih usluga

Nezadovoljni žitelji Ratkova su ovih dana počeli sa potpisivanjem peticije zbog visokih cena komunalnih usluga, koje im je od 1. marta odredilo JKP “Usluga” Odžaci. Za vrlo kratko vreme peticiju je potpisalo oko 400 građana, a u Mesnoj zajednici Ratkovo uvereni su da će ovu akciju podržati većina preostalih meštana. Cilj peticije je obaranje visokih cena komunalnih usluga ili da se komunalni poslovi ponovo vrate u nadležnost mesne zajednice, kada je sve bilo znatno jeftinije.

Ratkovčani su vodu plaćali 15 dinara po kubiku, a od sada će to biti duplo više. Odvoženje smeća koštalo je 100, sada iznosi 78 dinara više, dok se za pogrebne usluge izdvajalo 2.000, a po novoj tarifi biće potrebno 7.080 dinara.

– Nismo mogli da prihvatimo takav cenovnik, što je bila inicijalna kapisla za pokretanje peticije. Pokušali smo da uverimo komunalce da smanje cene, što oni nisu želeli da prihvate, pa smo došli u situaciju da ovaj problem rešavamo na ovaj način. Oni su navikli na takav način poslovanja, da građanima ne žele mnogo da objašnjavaju svoje razloge za povećanje cena, što se više ne može prihvatati. Nalazimo se u ozbiljnoj krizi, pa se mora voditi računa o svakom dinaru – kaže Marko Velemir, sekretar MZ Ratkovo.

U “Usluzi” na sve ovo gledaju kao na jedan dodatni posao, koji će im doneti samo glavobolje, sa malom verovatnoćom da mogu nešto i zaraditi. Prihvatili su da od šest stalno zaposlenih radnika u radnom odnosu ostanu samo četiri, dok će ostala dva biti na teretu opštine.

– Pre nego što smo predložili cene, dobro smo prostudirali sve troškove i moguće prihode. Predložili smo cenovnik Opštinskom veću koje nije imalo primedbi. Mi sumnjamo da ćemo moći da se uklopimo i sa tim cenama, koje su niže nego u nekim drugim mestima naše opštine. Naprimer u Odžacima se za vodu plaća 36 dinara po kubiku, dok se iznošenje smeća plaća 223 dinara uz obavezni PDV, dok oni u Ratkovu nisu ni plaćali poreze, čime je godinama na šteti bila država. U svim mestima je problem sa naplatom ovih usluga, pa je tako i kod njih. Zbog svega ovog, nimalo nam nije prijatno što smo morali da prihvatimo ovaj posao, koji nam zakon nameće, jer može da se desi da četiri stalno zaposlena radnika neće imati za platu, koja će zavisiti isključivo od naplate usluga – kaže Dragan Hrnjak, rukovodilac u JKP “Usluga”.

Dosadašnja praksa je pokazala da mesne zajednice nisu ni tehnički ni kadrovski osposobljene da kvalitetno obavljaju poslove izvoza smeća, održavanja vodovoda, deponija, pijačnih mesta… Zbog toga je “Usluga” u skladu sa novim Zakonom prihvatila da ove poslove obavlja i u ostalih šest opštinskih mesta, dok to ne žele samo u MZ Bački Brestovac koja istrajava u nameri da osnuje svoje javno komunalno preduzeće. O tome će konačnu odluku doneti Skupština opštine Odžaci.

– Ne verujemo da će JKP “Usluga” moći da obavlja sve ove poslove. Oni to nisu dobro radili ni dok su vodili brigu samo o Odžacima, tako da ne treba gajiti iluziju da će to sad moći činiti kada će imati mnogo više posla. Bolje bi rešenje bilo da se to na tenderu da nekom privatnom preduzeću, koje će to sigurno raditi bolje, efikasnije i sa nižom cenom – kaže dr Dušan Mirković, dugogodišnji predsednik Ekološkog pokreta Odžaka.

Categories: