Ratkovački osnovci imali čas u prirodi na Bager bari povodom Dečje nedelje

U Osnovnoj školi “Ratko Pavlović Ćićko” u Ratkovu decu podstiču da brinu o prirodi. Bilo da sade drveće ili skupljaju papiriće, kroz različite aktivnosti deca uče od malih nogu o važnosti zaštite životne sredine.

Temi ekologije je posvećen i jedan dan u okviru ovogodišnje Dečje nedelje tokom koje su učenici i učenice imali čas u prirodi na Bager bari.

– Cele nedelje je Dečja nedelja i svaki dan imamo neku drugu aktivnost, a danas nam je Eko dan. Predstavnice Učeničkog parlamenta su birale koje ćemo aktivnosti imati danas, zajedno sa ostalim đacima – kaže nastavnica biologije Ines Purać.

Mia i Marijana ističu da su u ekološke aktivnosti na Bager bari uključeni učenici viših i nižih razreda iz njihove škole.

– Sadili smo drveće, skupljali smeće, šetali okolo jezera, pecali su neki, imali smo određene aktivnosti za više razreda – kaže Mia.

Koliko god puta da ste bili na Bager bari, ova prirodna oaza ima čime da vas iznenadi. Raj za pecaroše, kako su prozvali to veštačko jezero, privlači ribolovce svih uzrasta.

Mihajlo je došao sa školom i oprobao se u pecanju, a njegov drugar Luka nam je otkrio da je dobro upućen u lepote i tajne ribolova na Bager bari.

– Pecam skoro svaki dan na Bageru i uvek upecam nešto, bude babuške, deverike, ali uvek se upeca nešto. Sad kada je opao nivo vode možemo da priđemo i mestima gde je najdublja voda, ali ribe ima i kada je veći vodostaj – kaže Luka.

Mladi ribolovac Tomislav nam je rekao da je za pecanje najvažnija priprema.

– Dolazim ovde jako često, dobro je, lepo, volim prirodu i pecanje. Da bi se pecaroš pripremio treba da razmišlja i ponese puno stvari da bi mogao da peca: štapove, udice, mamce, hranu, gliste i crve – ispričao nam je ovaj učenik ratkovačke škole.

Milan Došen iz Udruženja ribolovaca “Bager bara” kaže da je i sama činjenica na koji način je to jezero sačuvano od degradacije i uništenja deci zanimljiva i da sada imaju priliku da nauče koji je značaj zaštite životne sredine i da sami učestvuju u tome.

– Deca koja ovde već pecaju znaju da pokupe smeće iza sebe, znaju da se odnose prema ribama pravilno, da poštuju lovostaj, da određene primerke vrate nazad, tako da mislim da je ribolov i boravak u prirodi sjajan način za upoznavanje osnovnih ekoloških normi koje su danas više nego aktuelne i sa punim pravom, životna čovekova sredina je svakim danom sve ugroženija – ističe Došen.

Da bi proveli vreme u prirodi ratkovački osnovci ne moraju daleko ići, na obodu svog sela imaju Bager baru gde mogu praktično da primene ono što u školi nauče o zaštiti životne sredine, a da će o njoj brinuti obavezali su se i polaganjem đačke ekološke zakletve. Za početak će Milanu i njegovim kolegama iz udruženja ribolovaca biti potrebna njihova pomoć oko čuvanja i negovanja sadnica dok mlado drveće ne ojača.

Categories: