Prevencija i edukacija najbolja zaštita od infekcije HIV virusom

U periodu januar-novembar 2022. godine u Srbiji su dijagnostikovane i prijavljene 152 osobe inficirane HIV-om što je za četvrtinu više nego u istom periodu prošle godine.

Kао i rаniјih gоdinа i оvе gоdinе sеksuаlni put prеnоsа је dоminаntаn, kaže epidemiološkinja Gordana Cvetić iz Zavoda za javno zdravlje Sombor, koja je održala predavanje u Gimnaziji i ekonomskoj školi “Jovan Jovanović Zmaj” u Odžacima, povodom 1. decembra – Svetskog dana borbe protiv side.

– Među dijagnostikovanim HIV pozitivnim osobama u ovoj godini, kod 33 osobe je dijagnostikovan klinički AIDS, znači već je razvijena bolest. U odnosu na način prenošenja, kod 115 osoba HIV je prenesen seksualnim odnosom bez kondoma, što čini 98 odsto svih prijavljenih slučajeva sa poznatim način transmisije, od kojih je 100 muškaraca koji su prijavili rizične seksualne odnose sa drugim muškarcima – navodi doktorka Cvetić.

Kao osnovnu meru prevencije ona ističe korišćenje prezervativa, jer je nezaštićeni seksualni odnos povezan sa većim rizikom od zaražavanja, ali je i redovno testiranje veoma važno.

– Najveća koncentracija virusa HIV-a nalazi se u krvi zaražene osobe, a ta zaražena osoba ne mora imati nikakve kliničke simptome godinama, čak ne mora biti ni svesna da je nosilac i jako mnogo ljudi može da zarazi dok se ne vide njene kliničke manifestacije. Zato, dok se ne stekne nekakva monogamija i nekakva ozbiljnija veza, u nekom traganju za partnerom čuvajte se sa kondomom – kaže Cvetić.

Pandemija je opteretila zdravstveni sistem koji je bio fokusiran na testiranje i lečenje obolelih od kovida, pa se povećan broj novih HIV pozitivnih ove godine dovodi u vezi i sa većim brojem testiranja.

U našoj zemlji se od 2000. godine registruje porast broja dijagnostikovanih osoba inficiranih HIV-om, što je svakako i rezultat promocije značaja dobrovoljnog, poverljivog i besplatnog savetovanja i testiranja na HIV.

– Visoko antitretrovirusna terapija je dostupna od 1997. godine i besplatna u Republici Srbiji, i ona je u stvari pretvorila ovu bolest u hronicitet, što znači da ako se na vreme otkrije zaraza HIV-om može se čak godinama kvalitetno živeti – navodi naša sagovornica i napominje da je strah od stigmatizacije razlog zašto mnogi ne odlaze na testiranje.

Uzroci stigme i diskriminacije su najčešće nepoznavanje bolesti, mitovi i legende o HIV/AIDS, vrlo često kao posledica netačnih ili nepotpunih informacija koje se plasiraju putem interneta, pa je, zaključuje doktorka Gordana Cvetić, od izuzetnog značaja da se na sva pitanja u vezi sa HIV/AIDS-om od lekara dobije jasan, precizan, nedvosmislen, pouzdan i naučno potkrepljen odgovor.

Crveni krst Odžaci obeležio 1. decembar

Crveni krst Odžaci bio je organizator predavanja u Gimnaziji i ekonomskoj školi “Jovan Jovanović Zmaj”, na kome je doktorka Gordana Cvetić mlade upoznala sa osnovnim karakteristikama HIV infekcije, načinima transmisije HIV virusa, značajem prevencije i ranog otkrivanja putem testiranja.

Opštinska organizacija Crvenog krsta svake godine povodom Svetskog dana borbe protiv side – 1. decembra, realizuje predavanja i druge aktivnosti, kao što su ulične manifestacije i podela edukativnog materijala po školama, koje za cilj imaju podizanje svesti o značaju prevencije kao najefikasnijem vidu zaštite od infekcije HIV virusom.

U saradnji sa volonterima štand je ove godine organizovan u OŠ “Nestor Žučni” u Laliću, a podela edukativnog materijala na temu prevencije HIV/AIDS u Tehničkoj školi Odžaci.

Categories: