Iz štampe izašla knjiga “Odžaci – baština na dlanu” autora Vladimira Stojanovića

Iz štampe je izašla knjiga “Odžaci – baština na dlanu”, autora Vladimira Stojanovića, redovnog profesora Univerziteta u Novom Sadu, kao rezultat višegodišnjeg istraživačkog rada na polјu otkrivanja prirodnog i nepokretnog materijalnog kulturnog nasleđa Odžaka i okoline.

Publikacija na 120 strana sadrži 317 fotografija, snimlјenih u periodu od 2003. do 2019. godine, kao i propratni tekst koji je u funkciji njihove interpretacije.

Naslovna strana knjige Vladimira Stojanovića
Naslovna strana knjige Vladimira Stojanovića
U dva velika poglavlja predstavljena je prvo kulturna baština Odžaka, a zatim i prirodne vrednosti UNESCO Rezervata biosfere “Bačko Podunavlјe”, tačnije u onom njegovom delu koji se prostire na području opštine Odžaci.

U prvom poglavlju autor se bavi nasleđem Odžaka, elementima urbanizma koji su prepoznatljivi za mesto, sakralnim objektima, tipovima starih kuća i detaljima njihovih fasada, kućama znamenitih građanskih porodica pre Drugog svetskog rata, kao i industrijskim nasleđem stare fabrike za preradu kudelјnog vlakna koja je obeležila istoriju Odžaka.

U drugom poglavlju se ističe koliko je priroda Podunavlјa, na prostoru opštine Odžaci, vredna i značajna i pored toga što nije zaštićena i toliko poznata kao u nekim drugim delovima Vojvodine. Ovo poglavlje obuhvata šest potpoglavlja i svako je posvećeno po jednom lokalitetu ili predelu na potezu zapadnog dela opštine Odžaci.

Pored Dunava, centralno mesto u analizama pripada i prostranstvu slatina (Karavukovo-Srpski Miletić-Bogojevo), koje su od skoro poznate i pod imenom “Srednja Mostonga”, pošto se “naslanjaju” na kanalisani tok reke Mostonge. Ovaj prostor je važan centar biodiverziteta sa brojnim predstavnicima zaštićenih vrsta, od kojih je autor neke dokumentovao svojim fotografijama i kraćim opisima.

Knjiga “Odžaci – baština na dlanu” nije sama po sebi cilj, već šalje jasnu poruku o neophodnosti boljeg poznavanja i razumevanja lokalnog nasleđa, kao i o neophodnosti bolje zaštite svih prirodnih i kulturnih vrednosti Odžaka i okoline.

Promocija knjige je zakazana za 20. februar u Kulturnoj stanici “Svilara” u Novom Sadu.

Biografija autora

Vladimir Stojanović je rođen u Odžacima. U rodnom mestu je završio osnovnu školu i prirodno-matematički smer Gimnazije “Jovan Jovanović Zmaj”. Na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, gde je upisao i završio studije geografije, zaposlio se kao asistent 1998. godine. Doktorirao je 2004. na temu “Primena koncepta održivog razvoja u specijalnim rezervatima prirode Vojvodine”. U zvanje redovnog profesora izabran je 2014. godine.

U profesionalnom radu je posvećen temama iz životne sredine, zaštite prirode, održivog turizma i ekonomske geografije. Jedan je od osnivača Katedre za geoekologiju (DGTH, PMF), zajedno sa svojim kolegama. Učestvuje u radu Centra za životnu sredinu i održivi razvoj (UNS) i Nacionalnog saveta za razvoj turizma Republike Srbije.

Bio je član istraživačkog tima u postupku nominacije “Bačkog Podunavlja” za UNESCO Rezervat biosfere, koji je proglašen 2017. Učestvovao je u realizaciji projekata sa ciljem zaštite, očuvanja i promocije prirodnog i kulturnog nasleđa Vojvodine.

Categories: