Međunarodni popis ptica vodenih staništa

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) od 8. do 30. januara organizuje i sprovodi Međunarodni popis ptica vodenih staništa (International Waterbird Census – IWC). Ovo istraživanje započeto je davne 1966. godine i predstavlja jednu od najstarijih i najmasovnijih aktivnosti praćenja brojnosti divljih ptica na svetu.

DZPPS

– Zahvaljujući dobro razvijenoj mreži članova, volontera i saradnika i ove godine ćemo obilaziti sva važna vodena staništa u zemlji i prebrojavati ptice. Naši terenski saradnici suočavaju se sa brojnim izazovima poput vremenskih uslova i pandemije koronavirusa. Nažalost, priroda i ptice ugroženi su komunalnim i industrijskim zagađenjem voda, masovnim odlaganjem otpada uz obale i divljim šljunkarama koje uništavaju poslednja priobalna staništa uz velike reke. Da stvar bude gora, pojedini veliki ribnjaci, poznati kao izvanredno značajna staništa ptica, napušteni su i isušeni, dok se istovremeno brojačima ptica ne dozvoljava obilazak nekih od aktivnih ribnjaka. Na kraju moramo da spomenemo i lov kao faktor ugrožavanja i stradanja ptica koji je sveprisutan, pa su lokacije na kojima se ne lovi na ptice vodenih staništa ne puca i na kojima su bezbedne izuzetno retke – kaže Marko Šćiban iz Društva za proučavanje i zaštitu ptica Srbije.

Dodaje da će posebna pažnja biti posvećena obilasku tokova Dunava, Save, Tise, Zapadne Morave, Drine i ostalih većih reka u Srbiji kako bi održali kontinuitet i mogli da upoređujemo podatke.

Kao i ranijih godina sa brodova, iz automobila ili pešaka brojaće se patke, guske, labudovi, gnjurci, ronci, čaplje, galebovi i ostale ptice koje borave na vodama ili uz njih.

Saznanja do kojih se dolazi kroz ovo istraživanje koriste se za preduzimanje konkretnih koraka u zaštiti populacija divljih ptica i vodenih staništa koja su značajna za očuvanje biodiverziteta i ostalih prirodnih resursa poput pijaće vode. Podaci koje ornitolozi u Srbiji prikupe na kraju se objedinjuju i šalju u svetsku bazu podataka koju vodi organizacija Wetlands International. Terenski obilasci za brojanje ptica i ovaj put biće iskorišćeni za dokumentovanje i prijavljivanje različitih oblika uništavanja ptica i prirode.

Ukoliko ste zainteresovani da doprinesete zimskom popisu ptica, dobrodošli ste. Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije pojedine lokalitete će obilaziti i u saradnji sa upravljačima, čuvarima zaštićenih područja i drugim institucijama koje se bave vodama i zaštitom prirode.

– Svako, uključujući potpune početnike, može da doprinese unapređenju znanja o zimskom rasprostranjenju i brojnosti ptica u Srbiji. Vrlo je važno da svi volonteri prilikom rada na terenu budu obazrivi i da paze na zdravlje i bezbednost – pojašnjava Marko Šćiban iz DZPPS.

Iako će sve aktivnosti biti na otvorenom, u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije napominju da virus SARS-CoV-2 još uvek intenzivno cirkuliše na teritoriji Republike Srbije, stoga unapred mole sve učesnike da tokom trajanja akcije vode računa o poštovanju preventivnih mera u cilju smanjenja rizika nastanka i prenošenja ove infekcije. Upozoravaju i na mogućnost pojave i širenja virusa ptičjeg gripa, stoga savetuju svima da budu oprezni, izbegavaju kontakt sa pticama koje deluju bolesno i u slučaju pronalaska sumnjivih jedinki ptica obaveste nadležne veterinarske institute.

Categories: