Građevinski inspektori razmenili iskustva sa ciljem ujednačavanja inspekcijske prakse

U Odžacima je 15. novembra održan stručni skup na temu postupanja građevinske inspekcije po osnovu Zakona o planiranju i izgradnju, sa posebnim osvrtom na ulogu građevinskih inspektora i probleme u primeni zakonskih i podzakonskih akata.

gradjevinski-inspektoriDogađaj su organizovali Mreža inspektora Srbije i Partneri Srbija u okviru projekta “Jačanje kapaciteta Mreže inspektora Srbije”.

Cilj ovog projekta koji se realizuje u saradnji sa USAID-om je poboljšanje kvaliteta inspekcijskog nadzora i komunikacije između inspektora i subjekata inspekcijskog nadzora.

– Organizacija Partneri Srbija u saradnji sa USAID Projektom za bolje uslove poslovanja i ekonomski razvoj prepoznala je Mrežu inspektora Srbije kao pokretača promena i kao udruženje koje okuplja veliki broj inspektora različitih nivoa iz svih gradova Srbije, a koji mogu zajedno udruženi svojim akcijama i saradnjom da doprinesu promeni kako položaja samih inspektora, tako i promeni u radu inspektora prema nadziranim subjektima – kaže Nastasija Stojanović, Partneri Srbija.

Mreža inspektora Srbije je strukovna organizacija koja okuplja blizu dve hiljade lokalnih, pokrajinskih i republičkih inspektora, odnosno blizu polovine ukupnog broja svih inspektora u Srbiji.

– U prve dve godine svoga postojanja mi smo se pre svega bavili statusnim pitanjima našeg udruženja, unapređenjem plata, zvanja i kompetencija naših kolega. Sada krećemo sa drugom delatnošću, a to je razmena pozitivnih iskustava i pozitivne prakse inspektora iz cele Srbije sa ciljem da dođemo do najboljih rešenja koja bi se onda primenila u celoj Srbiji – istakao je Dragoman Paunović, predsednik Mreže inspektora Srbije.

Tema skupa i radionice u Odžacima bila je postupanje građevinskih inspektora u pogledu primene Zakona o planiranju i izgradnji, Zakona o ozakonjenju, kao i Zakona o stanovanju i održavanju stambenih zgrada.

Prisutni su bili rukovodioci inspekcijskih službi i građevinski inspektori iz Novog Sada, Čačka, Valjeva, Kruševca, Vrbasa, Bačke Topole, Sečnja, Žitišta, Nove Crnje, Kule, Bača i Odžaka.

Održane su prezentacije i predstavljeni primeri dobre prakse u vezi sa postupkom ozakonjenja, centralnom objedinjenom procedurom, kontrolnim listama građevinske inspekcije, upotrebnim dozvolama i zatvaranjem objekata od strane građevinskih inspektora, problemom objekata sklonih samourušavanju i mogućim rešenjima, kao i nadležnostima građevinske inspekcije po osnovu Zakona o stanovanju i održavanju zgrada.

Cilj svih inspekcijskih službi je da postupanje bude jednoobrazno, odnosno da u istim upravnim stvarima dođe do istovetnog postupanja, odnosno istog ishoda postupka, čime bi se ostvarilo načelo predvidivosti.

Predsednica opštine Odžaci Latinka Vasiljković koja se obratila na početku skupa rekla je da lokalna samouprava pruža podršku razmeni znanja i iskustava među inspektorima sa ciljem ujednačavanja inspekcijske prakse, kao i aktivnostima strukovne organizacije inspektora Srbije.

– Tema ovog skupa je vrlo značajna i aktuelna, a tiče se rada građevinske inspekcije i postupanja po Zakonu o planiranju i izgradnji, sa posebnim osvrtom na ozakonjenje, koje je od strane Vlade Republike Srbije označeno kao veliki posao od javnog interesa – kazala je Latinka Vasiljković, predsednica opštine Odžaci.

U okviru projekta “Jačanje kapaciteta Mreže inspektora Srbije” koji je počeo u februaru ove godine do sada je sproveden niz aktivnosti, među kojima se izdvaja Dan inspektora Srbije koji je održan u Čačku, što bi trebalo da postane tradicionalna aktivnost, kao dan kada se svi inspektori okupljaju i razmenjuju iskustva i dostignuća koja su postigli u prethodnoj godini.

Organizacija Partneri Srbija do kraja ovog jednogodišnjeg projekta planira još dve studijske posete u Šapcu i Pirotu, a vezano za ekologiju i zaštitu životne sredine, odnosno rad saobraćajne inspekcije, sa ciljem da inspektori iz ovih oblasti razmene međusobna iskustva i primere dobre prakse, kako bi mogli još bolje da vrše svoj posao.

Categories: