Gimnazija iz Odžaka učestvuje u prvom pilotiranju državne mature

Direktorica Gimnazije i ekonomske škole “Jovan Jovanović Zmaj” u Odžacima, Marija Matović, obavestila nas je da ta srednja škola učestvuje u prvom pilotiranju državne mature, koje se sprovodi uz podršku Projekta državne mature.

Direktor Gimnazije i ekonomske škole Marija Matović
Direktorica Gimnazije i ekonomske škole Marija Matović
Školske 2021/2022. godine uvode se jedinstveni ispiti na kraju srednjeg obrazovanja, gde će se uporediti nivoi obrazovanja svakog učenika na nivou cele države.

Prvo pilotiranje državne mature je predviđeno od 28. do 30. oktobra, a Gimnazija i ekonomska škola “Jovan Jovanović Zmaj” iz Odžaka je izabrana da bude jedna od pilot škola kao podrška Projektu državne mature.

Učenici trećeg razreda Gimnazije će u okviru prvog pilotiranja državne mature 28. oktobra raditi test iz matematike, 29. oktobra test iz srpskog (maternjeg) jezika i književnosti i 30. oktobra test iz geografije, koja je određena za srednju školu iz Odžaka kao “treći” predmet.

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja uz podršku Projekta državne mature sprovodi pripreme za prvu državnu maturu koja se u obrazovni sistem uvodi 2022. godine. Uvođenje državne mature unaprediće kvalitet obrazovanja. Standardizovani testovi, isti za sve učenike, omogućiće objektivnu i pravedniju proveru njihovih postignuća – znanja i kompetencija, a time i objektivnu proveru kvaliteta obrazovanja. Znanje postaje uporedivo, a time i odgovornost svakog učesnika u obrazovnom sistemu postaje veća.

Bolji kvalitet obrazovanja znači i bolju pripremljenost učenika za nastavak školovanja. Stvaranje uslova da visokoškolske institucije prihvate maturski ispit umesto prijemnog ispita omogućiće transparentniji i jednostavniji upis na visoko obrazovanje.

Kako bi učenici što bolje pripremili za sprovođenje državne mature, u školi je planiran niz aktivnosti i probnih ispita koji će omogućiti i učenicima i sistemu da se dobro upoznaju sa principima i procesima, i valjano spreme za testiranje. Testovi koje će učenici polagati u okviru prvog pilotiranja državne mature pomoćiće im da se dobro spreme za stvarno testiranje na kraju srednje škole. Njihovo aktivno učešće u pilotiranju pomoći će da se poboljša proces uvođenja državne mature za njih.

O projektu državne mature

Kako će izgledati “velika” matura imaće uskoro priliku da vide i isprobaju učenici trećih razreda iz 101 srednje škole: 50 gimnazija, 48 srednjih stručnih škola i tri srednje umetničke škole.

Pilotiraće se završni ispit i sve tri vrste mature – opšta, stručna i umetnička, a proveravaće se kvalitet ispitnih zadataka i deo procedura koje se sprovode u školama u toku sprovođenja mature. Cilj je da se na vreme uoče i otklone eventualni propusti i nedostaci, ali i da se učenici navikavaju na testiranje ovog tipa i ispitne zadatke.

Oktobarsko pilotiranje je prilika za “probu” završnog ispita na kraju trogodišnjeg srednjeg stručnog obrazovanja, jer će ovi učenici već u junu 2021. godine polagati pravi završni ispit. Završni ispit testiraće se u deset škola za 22 obrazovna profila, a polagaće ga po najviše deset učenika iz odeljenja.

Matura će se prvi put pilotirati u 50 gimnazija i 38 srednjih stručnih škola, u kojima će pilotiranje biti organizovano za učenike iz po dva odeljenja. Pilotiraće se samo obavezni deo ispita, ali učenici neće imati mogućnost da sami biraju “treći” predmet sa Liste opšteobrazovnih predmeta (kako će biti na pravoj maturi), već će polagati predmet koji će za potrebe prvog pilotiranja unapred biti određen za njihovu školu.

Naredno, drugo pilotiranje mature, planirano za maj sledeće godine, trebalo bi da u potpunosti liči na pravu maturu, jer će se tada, osim zadataka, proveravati i sve procedure u sprovođenju državne mature.

Da podsetimo, prema planu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, matura se uvodi u obrazovni sistem 2022. godine i predstavlja važan korak ka kvalitetnijem obrazovanju. Jedan ispit, isti za sve đake, kojim završavaju srednju školu, omogućiće objektivnu proveru njihovih postignuća, a time i objektivnu proveru kvaliteta obrazovanja. Na osnovu jasne i sveobuhvatnu analize, zasnovane na evaluaciji rezultata maturskih ispita, obrazovni sistem će biti u mogućnosti da na najefikasniji i najbolji način najpre radi na ujednačavanju kvaliteta obrazovanja, a onda na njegovom unapređivanju. Istovremeno, državna matura trebalo bi da doprinese podizanju nivoa ravnopravnosti i jednakosti u sistemu, i povećanju obuhvata za upis u visoko obrazovanje.

Projekat državne mature pruža tehničku podršku Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja da pripremi, testira i sprovede državnu maturu na kraju srednjeg obrazovanja. Za realizaciju Projekta državne mature Evropska unija je donirala 3,7 miliona evra. Projekat državne mature je jedan od tekućih projekata kojim Evropska unija, kao najveći donator u Srbiji, podržava modernizaciju sistema obrazovanja i usklađivanje sa standardima i praksama zemalja EU. Od 2003. godine, EU je donirala za reformu sektora obrazovanja više od 100 miliona evra – za unapređenje predškolskog vaspitanja i obrazovanja, reformu srednjeg stručnog obrazovanja i obrazovanja odraslih, renoviranje i opremanje škola i fakulteta, podršku inkluzivnom obrazovanju, itd.

Prvo pilotiranje mature

Ispitivaće se gradivo (sadržaj nastave) iz prvog i drugog razreda kroz konkretne zadatke.

Pilotira se obavezni deo mature – srpski jezik, matematika i predmeti sa Liste opšteobrazovnih predmeta (zbog uzorka škola uključenih u pilotiranje neće biti pilotirani svi strani jezici). Učenici će raditi po tri testa, ali će predmet, koji će na pravoj maturi u okviru obaveznog dela maturskog ispita moći da biraju sa Liste opšteobrazovnih predmeta, biti unapred određen na nivou škole (samo za potrebe ovog pilotiranja).

Ne pilotira se praktični deo stručne mature i umetničke mature.

Testovi će imati po 20 zadataka, osim testa u okviru stručnog ispita za učenike u srednjim stručnim školama koji će imati do 25 zadataka.

Vreme za izradu testa biće 90 minuta.

Popunjene testove će pregledati eksterni ocenjivači – nastavnici koji pregledaju testove neće pregledati testove učenika iz svoje škole.

Kako u prvom pilotiranju, u oktobru 2020. godine, neće biti testirana cela generacija, već samo pojedina odeljenja u pilot školama, prvim pilotiranjem biće obuhvaćeni pripadnici nekoliko nacionalnih manjina (testovi će biti prevedeni na maternje jezike). Testiranje će biti obavljeno na mađarskom i bosanskom jeziku.

Odabranim uzorkom biće obuhvaćeni i učenici sa invaliditetom i smetnjama u razvoju, za koje će i na pilotiranju, kao i na pravoj maturi, biti prilagođavani uslovi polaganja ispita.

Nakon završenog pilotiranja, testovi će biti dostupni svim školama.

Sve informacije o državnoj maturi dostupne su na sajtu https://matura.edu.rs/.

Categories: