Digitalna komunikacija biblioteke sa korisnicima sve više dobija na značaju

Upotreba digitalnih metoda i tehnika komunikacije sa korisnicima usluga posebno je dobila na značaju u uslovima pandemije koronavirusa koja je promenila svakodnevicu u svim delatnostima, a ni biblioteke tu nisu izuzetak.

biblioteka-seminar-2Društvene mreže su postale mesto svakodnevnog informisanja i komuniciranja velikog broja ljudi različitih struktura, a uzimajući u obzir izreku da biblioteke treba da budu tamo gde se nalaze korisnici, biblioteke su se našle u poziciji da istražuju nove mogućnosti i predstavljaju svoje vrednosti u digitalnom okruženju.

Seminar “Digitalna komunikacija sa mladim korisnicima i rad biblioteka u novom okruženju” koji je održan u Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” u Odžacima, predstavlja odgovor na sve ono što se dešava u bibliotekama u vreme pandemije i priprema bibliotekare za sve značajniju primenu novih tehnologija u komunikaciji sa korisnicima u svrhu unapređenja bibliotečkog poslovanja.

– Biblioteke treba da rade svoj posao onako kako je to važno za korisnike i mi pokušavamo da ovde ovladamo veštinama koje će nam omogućiti da se u biblioteku više ne ulazi samo na vrata, već i putem drugih vidova komunikacije, putem društvenih mreža, mobilnih telefona i svega onoga što koriste potencijalni korisnici bibliotečkih usluga, jer moramo da znamo da bibliotekari nose znanje bez obzira da li se ono nalazi na papiru, na pločicama, fotografijama ili nekim drugim eksponatima – kaže realizator seminara Mirko Marković, bibliotekar savetnik.

Prema njegovim rečima, jedan od najznačajnih seminara za bibliotekare u ovoj godini održan je u Odžacima iz razloga što je Narodna biblioteka “Branko Radičević” jedna od tri biblioteke u Vojvodini koja ima najširu sačuvanu mrežu. On ističe da je ta umreženost potencijal koji se ovladavanjem znanja o tome šta je digitalna komunikacija može iskoristiti za usavršavanje u načinu i metodama pružanja usluga korisnicima.

biblioteka-seminar-1Reč je o akreditovanom seminaru koji je podržala Katedra za bibliotekarstvo Pedagoškog fakulteta u Somboru, a prisustvovali su zaposleni bibliotekari u Narodnoj biblioteci “Branko Radičević” u okviru programa stalnog stručnog usavršavanja.

– Često odlazimo u druge biblioteke kao gosti, međutim, sada nam se desilo nešto jako pozitivno i jako lepo, a to je da je Mirko koji je prijatelj ove kuće došao u našu biblioteku i održao seminar koji je za nas jako bitan. Značajan je zato što priča o digitalizaciji, a to je ono što nam je sad potrebno, kako zbog rada, tako i zbog pandemije koja nas je zadesila i pružanja usluga korisnicima i putem društvenih mreža – kaže Biljana Zlatković, direktorica Narodne biblioteke “Branko Radičević”.

Narodna biblioteka u Odžacima je u vreme pandemije prilagodila svoj rad potrebama korisnika i pruža im usluge poštujući sve mere i preporuke za sprečavanje pojave i širenja koronavirusa.

Pored tradicionalnog načina pružanja bibliotečkih usluga, Biblioteka koristi mogućnosti koje nudi internet za komunikaciju sa korisnicima, a sve sa ciljem propagiranja knjige i čitanja. Komunikacija sa čitaocima u digitalnom okruženju ostvaruje se putem sajta i društvenih mreža.

Categories: