Đaci OŠ Branko Radičević iz Odžaka naučeno o reciklaži primenjuju u praksi

Učenici i učenice OŠ “Branko Radičević” u Odžacima već od prvog dana uče o procesu reciklaže i koliko je važno imati odgovoran odnos prema životnoj sredini.

Škola duži niz godina učestvuje u projektu Čepom do osmeha
Škola duži niz godina učestvuje u projektu Čepom do osmeha
Kroz nastavne i vannastavne aktivnosti radi se na podizanju ekološke svesti učenika, unapređivanju znanja o reciklaži, razvijanju veština recikliranja i sticanju navika upravljanja otpadom važnih za zaštitu prirode.

– Sa učenicima od petog do osmog razreda radimo mnogo na edukaciji i razvijanju ekološke svesti. Posebno smo aktivni na izbornom predmetu Čuvari prirode, gde izrađujemo panoe i prezentacije u kojima ukazujemo na uzroke i posledice zagađivanja životne sredine – kaže Bjanka Ćirić, učenica OŠ “Branko Radičević”.

Nastavnica biologije Nada Jovanović kaže da u školi sakupljaju plastičnu ambalažu i limenke za reciklažu i ističe da u eko-aktivnostima učestvuju učenici svih razreda koji zajedno doprinose očuvanju životne sredine.

– Osnovna škola “Branko Radičević” već duži niz godina učestvuje u različitim ekološkim akcijama i po tome smo zaista postali ne samo poznati, nego je veoma bitno što razvijamo ekološku svest kod naših učenika i pogotovo zato što smo uključili i roditelje u ove aktivnosti. Smatramo da je zaštita životne sredine važna i da jedino zajedno možemo delovati i da održavamo čistim naše okruženje. Imamo niz aktivnosti koje sprovodimo već jako dugo i ono što je takođe veoma važno uključeni su svi učenici od prvog do osmog razreda, uključeni su svi nastavnici, pomoćno osoblje i veliku podršku imamo od direktorice naše škole. Takođe i od roditelja koji aktivno sa svojom decom učestvuju i redovno su tu u sakupljanju i predaji reciklažnog materijala, kao i u različitim drugim aktivnostima – kaže nastavnica Nada Jovanović.

Nastavnica Nada Jovanović sa učenicom Bjankom Ćirić
Nastavnica Nada Jovanović sa učenicom Bjankom Ćirić
Važnu ulogu u edukaciji dece imaju Ekološko-izviđačka i Likovno-ekološka sekcija, koje su vrlo aktivne. Kroz sekcije đaci na zabavan i kreativan način uče kako upotrebljena ambalaža može dobiti novu svrhu i postati ukras za učionicu ili školski hol, ili pak poklon mamama za Praznik žena.

– Napravili smo tako što smo uzeli plastične flaše i onda smo vezli i unutra smo stavljali neke perlice i vunu, i dobili smo privezak – poklon za mamu. Napravili smo takođe privezak za mame sa vatom i šljokicama – ispričale su učenice Nikolina Grujić i Elena Svilenković.

Učiteljica Jasmina Karan kaže da se učenjem o reciklaži kroz njenu praktičnu primenu stvara osnova da deca stečeno znanje nastave da primenjuju i kasnije u životu i da im recikliranje postane svakodnevna navika.

– Osim aktivnosti oko sakupljanja i razdvajanja otpada, imamo i druge aktivnosti, Ekološko-izviđačka sekcija je sadila boriće, u planu je sadnja još nekih sadnica na školskom zemljištu. Deca od reciklažnog materijala izrađuju razne predmete, što se sve sprovodi ne samo kroz izborni predmet Čuvari prirode, već i kroz predmete Svet oko nas ili Priroda i društvo, takođe i Građansko vaspitanje. Tu su i druge aktivnosti koje naša deca imaju, sve to naravno u saradnji i u organizaciji rukovodstva škole od kojih imamo veliku podršku, pa na neki način već nam je to prešlo u težnju i obavezu da postižemo vaspitni momenat – kaže učiteljica Jasmina Karan koja vodi male čuvare prirode.

Učiteljica Jasmina Karan sa malim čuvarima prirode
Učiteljica Jasmina Karan sa malim čuvarima prirode
Đački parlament učestvuje u predlaganju ekoloških akcija koje se sprovode uz podršku uprave škole, a neke od tih akcija promovišu i humane vrednosti, kao što je “Čepom do osmeha” u kojoj OŠ “Branko Radičević” učestvuje duži niz godina. Miloš Milenković je jedan od đaka koji je u sakupljanju čepova posebno vredan.

– Pomaže mi porodica, rođaci i komšije. Kad vidim na ulici čepove, ja stavim u džep i onda kući stavim u balon. Ne znam koliko sam do sad skupio čepova, ali znam da ih je bilo mnogo – kaže Miloš.

Srni i Maši Starčević u sakupljanju reciklažnog materijala najviše pomaže jedan član porodice.

– Nama baba uvek pomaže i ona sve to organizuje. Sakuplja limenke, flaše i čepove. Kad nismo išli u školu došli smo sa kamionom i doneli više od osamnaest džakova – ispričale su Srna i Maša.

Cele porodice učenika su aktivni učesnici akcija sakupljanja reciklažnog materijala, a OŠ “Branko Radičević” na aktivnostima vezanim za zaštitu životne sredine sarađuje i sa drugim partnerima iz lokalne zajednice, kao što su Vrtić, ekolozi i izviđači.

Ta vaspitno-obrazovna ustanova je do sada dva puta nagrađena za postignute rezultate u okviru projekta Pokrajinske vlade “Za čistije i zelenije škole u Vojvodini”, u koji se uključila sa željom da još više radi na ekološkom obrazovanju.

Categories: