Budući industrijski krojači učiće uz rad u fabrici Magna i imaće obezbeđenu novčanu stimulaciju

Učenici koji se školuju za industrijskog krojača u Tehničkoj školi Odžaci i dalje će imati mogućnost da praksu odrađuju u fabrici “Magna siting”, kaže direktorica škole Snežana Lučar i ističe da će kompanija novčano stimulisati decu koja odluče da se upišu na taj smer.

Đaci jedan deo prakse odrađuju  u školi
Đaci jedan deo prakse odrađuju u školi
Lučar navodi da je to dogovoreno na sastanku sa jednim od vodećih menadžera “Magne” za Evropu, Majklom Kolerom, koji je izrazio spremnost svoje kompanije za nastavak saradnje sa školom na projektu dualnog obrazovanja.

Tehnička škola Odžaci ove godine upisuje 30 industrijskih krojača, a đaci koji izaberu taj smer u školi će sticati opšte obrazovanje i stručna teorijska znanja tokom prve godine, dok je u drugoj i trećoj godini predviđeno nekoliko dana nedeljno prakse u kompaniji po principu učenja uz rad za određenu nadoknadu.

– Znači praksa se u prvoj godini odrađuje u školi, ali će učenici otići nekoliko puta do “Magne” čisto da upoznaju kompaniju i vide kako izgleda rad tamo. S obzirom da oni neće u prvoj godini imati plaćenu praksu po zakonu, kompanija će svakom upisniku za industrijskog krojača davati 5.000 dinara mesečno kao neki vid stipendije – kaže Snežana Lučar, direktorica škole.

Pre četiri godine kada je u srednjoj školi u Odžacima uveden trogodišnji tekstilni smer po modelu dualnog obrazovanja, fabrika “Magna” je otvorila vrata učenicima i omogućila im da praktična znanja i veštine stiču u njenom pogonu i tako se osposobljavaju za rad na mašinama i uređajima koji će sutra biti deo njihovog radnog mesta.

Snežana Lučar, direktorica Tehničke škole Odžaci
Snežana Lučar, direktorica Tehničke škole Odžaci
Praksa u kompaniji, u realnim radnim uslovima, pored sticanja stručnih veština, omogućava učenicima i usvajanje socijalnih veština kao što su komunikacija sa kolegama, odnos prema poslu i kompaniji, ponašanje na radnom mestu, što je, kako ističe direktorica Tehničke škole Odžaci, jedna od prednosti dualnog u odnosu na redovno obrazovanje.

– Dobro je da deca još tokom školovanja izgrade pravi odnos prema poslu, a prednost dualnog obrazovanja je i to što taj model podrazumeva više praktične nastave. Tako učenici u prvoj godini imaju jedan dan prakse, u drugoj godini dva dana, a u trećoj čak tri dana prakse i dva dana redovne nastave. Smatram da tako i treba da bude, deca treba da nauče opšteobrazovne predmete, ali najbolje treba da znaju ono čime će se praktično baviti – zaključuje Snežana Lučar.

Budući industrijski krojači imaće mogućnost da dobiju posao odmah po završetku škole u fabrici “Magna siting” koja svojim zaposlenima omogućava stručno usavršavanje i napredovanje.

Categories: