Završna konferencija projekta Da svaki Rom ima dom

U Beogradu je 31. januara održana završna konferencija projekta “Podrška adekvatnom i održivom stanovanju Roma u Odžacima – Da svaki Rom ima dom”.

odzaci.rs
odzaci.rs
Konferenciji su prisustvovali Marko Jovanović, v.d. pomoćnika ministra finansija, Nenad Ivanišević, savetnik potpredsednice Vlade Srbije i član Koordinacionog tela za praćenje realizacije Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja 2016-2025, Branislava Žarković, direktorka “Hausing centra” i Aleksandar Bajić iz “Hausing centra”.

Takođe, konferenciji su prisustvovali i predstavnici lokalne samouprave u Odžacima: predsednica opštine mr Latinka Vasiljković, Snežana Grujičić, rukovodilac Odeljenja za društvene delatnosti, Andrija Đurić, koordinator za romska pitanja u opštini Odžaci, Vanja Kosovac iz Odeljenja za investicije i javne nabavke, Jelica Mišković iz NVO “MR Luna”, kao i korisnik projekta Danijel Balog.

Projekat “Da svaki Rom ima dom” finansirala je Evropska unija, sufinansirala Vlada Republike Srbije i opština Odžaci, a sproveo “Hausing centar” u partnerstvu sa opštinom Odžaci.

Cilj projekta je da se ugroženoj romskoj populaciji pruži mogućnost za viši standard života, obezbeđivanjem održivog stanovanja za Rome i Romkinje iz podstandardnog Novog naselja u Bogojevu, kao i unapređenjem fizičke infrastrukture u naselju Čerga u Deronjama.

Ukupna vrednost projekta iznosi 1.050.000 evra, pri čemu je učešće opštine Odžaci bilo 15 odsto odnosno 18 miliona dinara.

U okviru projekta na 13 parcela izgrađena su 24 objekta, odnosno 34 stambene jedinice u pet naseljenih mesta na teritoriji opštine Odžaci i to: u Karavukovu (4), Bačkom Gračacu (8), Laliću (4), Bačkom Brestovcu (4) i Bogojevu (14).

Pored toga izgrađena su i 432 metra asfaltnog puta, 515 metara vodovodne mreže i 210 metara javne rasvete u naselju Čerga u Deronjama u kome živi 30 romskih porodica, tačnije 95 stanovnika.

Kao rezultat projekta segregirano, nelegalno i podstandardno Novo naselje u Bogojevu, koje se nije moglo zadržati na postojećoj lokaciji je raseljeno, a 34 romske porodice sa 107 stanovnika iz naselja su unapredile uslove života preseljenjem u novoizgrađene stambene jedinice.

Predstavnici “Hausing centra” kao i predsednica opštine Odžaci Latinka Vasiljković izneli su svoja iskustva i probleme sa kojima su se suočavali za vreme same realizacije projekta koji je trajao 20 meseci, kao i sve korake koji su preduzimani tokom projekta kako bi isti bio uspešno realizovan.

Opština Odžaci je u periodu od 2013. do 2016. godine bila jedna od 20 opština uključenih u TARI projekat Evropske unije (IPA 2012), koji je pružio podršku u formiranju mobilnih timova, usvajanju lokalnih akcionih planova i izradi projektne dokumentacije, što je sve omogućilo pristup sredstvima iz fondova IPA 2013 i realizaciju planiranih radova.

Predsednica opštine Odžaci Latinka Vasiljković istakla je da sprovođenjem ove inicijative opština Odžaci i “Hausing centar” predstavljaju pozitivan primer i ostalim lokalnim samoupravama u Srbiji, kako na uspešan način prepoznavati i odgovarati na izazove na lokalnom nivou.

Vasiljković je izrazila veliku zahvalnost svim akterima i učesnicima u ovom velikom projektu za opštinu Odžaci, kako na državnom tako i na lokalnom nivou: Vladi Republike Srbije, Ministarstvu finansija, Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, odeljenjima Opštinske uprave opštine Odžaci za investicije i javne nabavke, društvene delatnosti, finansije i javne prihode, urbanizam, stambeno-komunalne i imovinsko-pravne poslove, zatim koordinatoru za romska pitanja, Centru za socijalni rad Odžaci, NVO “MR Luna”, kao i javnim komunalnim preduzećima iz opštine Odžaci.

Posebno se zahvalila nosiocu projekta “Hausing centru” koji je posvećeno radio na terenu i odlično koordinisao velikim brojem učesnika koji su uspešno realizovali projekat.

Direktorka “Hausing centra” Branislava Žarković predstavila je ključne korake u implementaciji projekta, dok je Aleksandar Bajić izneo vizualizaciju predloga rešenja, izgradnju objekta kao i komunikaciju sa korisnicima.

Koordinator za romska pitanja Andrija Đurić je govorio o doprinosu projekta socijalnoj inkluziji, a Jelica Mišković iz NVO “MR Luna” je predstavila radionice sa korisnicima koje su bile organizovane u sklopu projekta.

Na završnoj konferenciji prikazan je i film u kome su zabeleženi uslovi života korisnika kao i faze realizacije projekta do useljenja u nove domove.

Categories: