Za bračni par Glumac pčelarstvo porodična delatnost

Veljko i Ružica Glumac iz Odžaka
U porodici Glumac iz Odžaka pčelarstvo je tradicija duga oko 25 godina. Veljku Glumcu poslednjih godina u tom poslu pomaže i supruga Ružica, a ovaj bračni par od nedavno ima i registrovanu radnju za proizvodnju i prodaju meda i proizvoda od meda.

Završena je tekuća sezona u pčelarstvu u kojoj je porodica Glumac proizvela 1.500 kilograma meda. Broj košnica sada je smanjen na oko stotinu, što se kako kaže Veljko može smatrati pčelinjakom srednje veličine. Ovaj Odžačanin ističe da je oduvek bio zaljubljenik u prirodu, te se tako obreo i u pčelarstvu, a u prvim godinama sakupljao je znanje i savete iskusnijih pčelara koji su mu pomogli da izbegne neke početničke greške. S godinama je postao vrsni poznavalac tajni pčelarstva, koje mu je poslednjih godina postalo više od hobija.

– Sada sam već pčelar profesionalac. To mi je sada osnovno zanimanje, a mogu reći da nam je to i porodično zanimanje i porodična delatnost otkako se uključila i supruga Ružica. Smatram da sam pčelar profesionalac i po načinu rada na pčelinjaku i po načinu razmišljanja o tom poslu. Jednostavno sebe više ne nalazim u nečem drugom, zadovoljan sam tu i planiram samo u toj delatnosti da se širim i da napredujem – kaže Veljko Glumac.

Budući da ova odžačka porodica ima i registrovano gazdinstvo mogli su se prijaviti na konkurs namenjen pčelarima koji Pokrajinski fond za razvoj poljoprivrede raspisuje svake godine. Glumčevi su dobili vrlo povoljan kredit od 4.000 evra za nabavku novih košnica i rojeva pčela, te su na taj način proširili svoj pčelinjak. Od kako je i supruga Ružica uključena u ovaj posao i budući da su oboje nezaposleni, odlučili su da se oprobaju i u preduzetničkim vodama.

– Supruga je od početka bila uključena, ali u prvo vreme kada je bilo manje društava ne tako aktivno. Uglavnom je njena pomoć bila potrebna oko pranja tegli i tih tzv. „ženskih poslova“. Međutim, mogu reći da je ona uvek tu bila prisutna, bilo da naiđe na neku interesantnu knjigu, da pronađe neki članak ili da čuje neki recept vezan za proizvode od meda. Takođe, mesila je i vrlo dobre kolače sa medom. Vremenom se i kod nje javilo interesovanje, ali je na meni i dalje najveći deo fizičkih poslova oko pčelinjaka – ističe Veljko.

Od aprila ove godine porodica Glumac ima i registrovanu radnju za proizvodnju i prodaju meda i proizvoda od meda. Ružica Glumac, koja je bila na evidenciji nezaposlenih, kod Nacionalne službe za zapošljavanje je konkurisala i dobila subvenciju za samozapošljavanje u iznosu od 160.000 dinara.

– Ideja nam je bila da se u toj delatnosti proširimo, samim tim što smo dobili kredit došli smo u mogućnost da proizvodimo više meda i da pravimo i proizvode od meda. Planiramo da naše proizvode nudimo prodavnicama zdrave hrane, jer smatramo da bi sa ovom količinom meda koju sada proizvodimo i sa ovim brojem košnica mogli da se pojavimo i na tom delu tržišta. Do sada smo pravili razne mešavine sa medom i sa polenom, kao što je mešavina čokolade i meda, meda sa suvim grožđem, cimetom i sl, a na putu smo da napravimo i dobru kremu za hemoroide – kaže Ružica.

Porodica Glumac redovan učesnik Festivala meda u Odžacima

Veljko Glumac je jedan od pokretača osnivanja Pčelarskog društva „Suncokret“ iz Odžaka. Redovan je učesnik Festivala meda koji to društvo organizuje svake godine. Po rečima ovog Odžačanina to je jedna dobro osmišljena manifestacija, značajna za promociju pčelarstva i edukaciju pčelara, koja zaslužuje da se na njoj pojavi i veći broj proizvođača meda iz odžačke opštine nego što je to bio slučaj proteklih godina.

– Festival meda je prilika nama pčelarima da vidimo gde smo u odnosu na druge, nama drage goste. Svi izlagači imaju svoj način pakovanja, svoj način prezentacije, svoj način pravljenja raznih mešavina na bazi meda. Mi naučimo nešto od drugih a drugi od nas, a ujedno tako se i sklapaju neka nova prijateljstva. I naše mušterije i naši sugrađani koji posete tu manifestaciju imaju priliku da kupe med i od pčelara koji retko dolaze u Odžake i koje inače ne bi nikad ni upoznali. Tako se i među nama pčelarima razvija jedna zdrava tržišna utakmica – kaže Glumac.

Categories: