Unija žena SNS OO Odžaci uzela učešće u kampanji protiv nasilja nad ženama

Unija žena Srpske napredne stranke Opštinskog odbora Odžaci uzela je učešće u kampanji “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” i organizovala akciju u centru grada u želji da skrene pažnju javnosti na potrebu da se svaka vrsta nasilja nad ženama spreči i zaustavi, ali i da se žene ohrabre da nasilje prijave.

snsOvom prilikom članice Unije žena SNS su svojim sugrađankama podelile flajere i balone narandžaste boje koja je zaštitna boja kampanje koja je počela 25. novembra i trajaće do 10. decembra kada se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava.

– Poručujemo svim ženama, našim dragim sugrađankama da na tom putu nisu same, i da smo uvek tu da sa njima radimo na sprečavanju svakog vida nasilja, da se borimo za život dostojan ljudskom rodu, odnosno da širimo ljubav koja je osnov svakog uspeha u životu – izjavila je predsednica Unije žena OO SNS Odžaci, Gordana Lukić i zahvalila se članicama Unije žena SNS MO Karavukovo koje su pripremile balone.

“16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama” je međunarodna kampanja koja se obeležava od 1991. godine. Učesnici/učesnice kampanje odredili su 25. novembar – Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama za početak kampanje i 10. decembar – Međunarodni dan ljudskih prava za kraj kampanje, kako bi simbolično povezali problem nasilja nad ženama sa ljudskim pravima i istakli da je takav vid nasilja kršenje ljudskih prava.

Ove godine kampanja se obeležava pod motom: “Orange the World: #HearMeToo: (Neka svet postane narandžast: #ČujteiMene)”. Cilj je podstaknuti održavanje događaja sa lokalnim, nacionalnim, regionalnim i globalnim ženskim pokretima, zagovaračima preživelih i braniteljima ženskih ljudskih prava i stvaranje prilika za dijalog između aktivista, donosioca odluka i javnosti.

Porodično nasilje jedan od najvećih društvenih problema koji zahteva snažne i efikasne odgovore svih državnih institucija, ali i celokupnog društva. Marginalizovane grupe kao što su žene na selu zahtevaju još veću podršku, jer su dodatno suočene sa pitanjem nasilja u porodici i u partnerskim odnosima zbog nedovoljne dostupnosti nadležnih institucija, a život u manjim zajednicama i seoskim sredinama podložan je tradicionalnom, patrijarhalnom obrascu ponašanja.

U Srbiji je od početka 2018. godine ubijeno najmanje 30 žena u porodično-partnerskom kontekstu. Statistika pokazuje najmanji mogući broj femicida jer je moguće da nisu svi slučajevi dospeli u medije. Osim toga, nemoguće je utvrditi koliko je žena umrlo od posledica dugogodišnjeg trpljenja nasilja.

Categories: