Unija žena SNS Odžaci organizovala tribinu o vršnjačkom nasilju

U punoj višenamenskoj sali Sportsko-poslovnog centra Odžaci juče je Unija žena Opštinskog odbora Srpske napredne stranke Odžaci uspešno organizovala tribinu na temu “Vršnjačko nasilje”. Autori tribine bile su diplomirani sociolog Milana Ličina i master psiholog Milica Gaković.

unija-zena-tribina– Želja organizatora je bila da se i ovim skupom stavi akcenat na problem vršnjačkog nasilja među decom, sa kojim se svakodnevno susrećemo i koji je sve prisutniji naročito među školskom decom – istakla je Vesna Miljković, uvodničar i predsednica Unije žena.

– Vršnjačko nasilje je složena pojava sa ozbiljnim i dalekosežnim posledicama. Funkcioniše po principu jači protiv slabijeg, ili grupa protiv pojedinca. Ono se ispoljava kao ismevanje, vređanje, upućivanje pretnji, zastrašivanje, zlostavljanje, sistematska izolacija, nasilno ponašanje. Mas mediji potpuno potiskuju porodicu kao okruženje u kojem dolazi do prenosa i razmene kulturnih tekovina među generacijama. Porodica je ključni društveni milje u kojem deca i adolescenti mogu biti svedoci ili žrtve nekog oblika nasilja. Od školske 2005/2006. godine u Srbiji se intenzivno radi sa programom “Škole bez nasilja”. Još jedan korak u borbi protiv vršnjačkog nasilja svakako je i inicijativa da se usvoji “Aleksin zakon”. Reč je o detetu koje je upravo žrtva vršnjačkog nasilja u Srbiji i što je cena tog nasilja bio njegov život – istakla je u svom govoru, između ostalog, Milana Ličina.

Psiholog Milica Gaković je govorila o oblicima nasilja, uzrocima i posledicama, sa zaključkom da vršnjačko nasilje nije izolovan fenomen, da je pod različitim uticajima kao što su škola, porodica, vršnjačke grupe. Samim tim, usmeravanjem pažnje samo na pojedinca ili na školu problem nasilja ne može se razumeti, a onda ni rešiti.

– Potrebno je kreirati preventivne programe u koje će biti uključeni učenici, nastavnici i roditelji, kako bi radili na razvoju i pravljenju preventivnih programa – naglasila je Milica Gaković.

Pedagog Maja Novaković iz Centra za socijalni rad, govorila je o tome u kojoj su meri statistički vršnjačko nasilje i slični problemi zastupljeni u odžačkoj opštini. Ona je naglasila da je u odnosu na ranije godine, pre 2015, došlo do drastičnog smanjenja broja prijava maloletnika u našoj opštini.

Nakon toga razvila se plodotvorna debata između govornika sa tribine i brojnih gostiju među kojima je bio i veliki broj prosvetnih radnika.

Categories: