U Odžacima održan okrugli sto o sprovođenju Arhuske konvencije

Na temu Aktivnosti za ostvarivanje prava iz Arhuske konvencije, Ekološki pokret Odžaka je sa partnerskom organizacijom Točak iz Odžaka organizovao okrugli sto koji je održan u petak, 13. decembra u Sportsko-poslovnom centru u Odžacima uz učešće predstavnika Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine, Stalne konferencije gradova i opština, Pokrajinskog sekretarijata za međuregionalnu i lokalnu samoupravu, Odeljenja za urbanizam, stambeno-komunalne, imovinsko-pravne poslove i zaštitu životne sredine Opštinske uprave opštine Odžaci, Turističke organizacije opštine Odžaci i predstavnika nekoliko ekoloških organizacija iz Vrbasa, Vršca, Bečeja, Bačke Palanke, Beograda.

okrugli-sto-arhuska-konvencija-1Tema stručnog skupa bila je posvećena Zakonu o potvrđivanju Arhuske konvencije u Srbiji, koji je donet u maju 2009. godine, kao i o njegovoj implementaciji. Primena ovog Zakona jedna je od krovnih pretpostavki demokratizacije društva i važan uslov za pristupanje EU. To je propis koji bi trebalo da obezbedi nesmetani pristup informacijama o stanju životne sredine svim zainteresovanim građanima, učešće građana u donošenju odluka o životnoj sredini i pravo na pravnu zaštitu.

Bila je ovo prilika da se vidi dokle se u Republici Srbiji stiglo s ostvarivanjem prava iz Arhuske konvencije, da učesnici razmene mišljenja i daju predloge da se po opštinama brže i efikasnije širom Srbije usvoje modeli pravnih akata kojima bi se stvorili institucionalni mehanizmi za realno uključivanje građana i njihovih udruženja u vođenje politike zaštite životne sredine na lokalnom, regionalnom i republičkom nivou.

O saradnji lokalne samouprave i organizacija civilnog društva u sprovođenju Arhuske konvencije svoje izlaganje je na okruglom stolu imala Ljubinka Kaluđerović, sekretar Odbora za zaštitu životne sredine Stalne konferencije gradova i opština koja je u izjavi za Radio Odžake rekla da se po ovom pitanju na nivou države prilično radi, ali da se nije baš daleko stiglo sa Arhuskom konvencijom, u smislu da ona funkcioniše na svim nivoima, ali u onoj meri u kojoj se sprovode, pre svega, oni zakoni čije su i odredbe ugrađene u Arhusku konvenciju, tu se sprovode i njena načela.

Ona je dodala da su do sada osnovana četiri Arhus centra i to u Subotici, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, kao institucije kojima je sprovođenje Arhuske konvencije jedan od osnovnih zadataka. Njihov cilj je i da promovišu osnivanje Saveta za zaštitu životne sredine pri samim lokalnim samoupravamam, što je pravi način na koji se Arhuska konvencija sprovodi na lokalnom nivou.

– To je pravi izazov i prava mera stvari, da se osnuje jedno telo koje ima stručni sastav i vrlo konsultativni karakter u oblasti zaštite životne sredine. Ja se nadam da će sve više opština doneti takve propise, odnosno usvojiti modele koje je ponudio i OEBS, a koji su preko SKGO dostupni svim gradovima i opštinama. Mi podržavamo osnivanje Zelenih saveta koji posle mogu da daju i takozvanu Zelenu stolicu u Skupštini opštine kako bi cela priča vezana za informacije, za učešće javnosti i pravnu pomoć dobila pravu meru stvari – naglasila je sekretarka Odbora za zaštitu životne sredine SKGO.

Ljubinka Kaluđerović, SKGO
Ljubinka Kaluđerović, SKGO
Kada su u pitanju ostvareni rezultati u opštini Odžaci na sprovođenju Arhuske konvencije, Ivica Ćirić, predsednik EPO kaže da je Skupština opštine Odžaci učinila prvi korak i donela Odluku o pravu na dostupnost informacijama. Ćirić se nada da će nova lokalna vlast što pre na dnevni red lokalnog parlamenta ponovo staviti odluku o osnivanju Zelenog saveta, koja je ranije bila odložena i stavljena na doradu. Na taj način opština Odžaci bi bila među prvima u Vojvodini koja je ta dva stuba Arhuske konvencije usvojila.

Po završetku izlaganja učesnika okruglog stola u Odžacima usledila je konstruktivna diskusija i davanje konkretnih predloga, a svi prisutni su se složili da se nije daleko odmaklo u primeni Arhuske konvencije.

Ekološki pokret Odžaka se obavezao da date pismene predloge i naknadno dostavljena mišljenja prosledi ekološkim organizacijama širom Srbije i Ministarstvu energetike, razvoja i zaštite životne sredine, a ekološke organizacije treba da iznesu mišljenja o načinima i metodama da se ubrza implementacija Arhuske konvencije.

Prisutnim gostima je na početku skupa prikazan promotivni film o opštini Odžaci koji je nedavno premijerno prikazan u Briselu kada je gostovala delegacija opštine Odžaci u sedištu EU, a Udruženje građana Ekobečej iz Bečeja, pored toga što je aktivno učestvovalo u radu okruglog stola, priredilo je i izložbu kreativnih predmeta od recikliranog papira koje su izradili njihovi aktivisti.

Ekološki pokret Odžaka je na kraju svim učesnicima tradicionalno podelio zahvalnice za saradnju i učešće na okruglom stolu koji je organizovao zajedno sa UG Točak iz Odžaka u sklopu realizacije projekta – Aktivnosti za ostvarivanje prava iz Arhuske konvencije.

Projekat je finansirao Pokrajinski sekretarijat za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, a podržala ga je i Opština Odžaci, najpre nenovčano, u početnoj fazi realizacije, a kasnije i finansijski. Tako je lokalna samouprava omogućila EPO da pozove veći broj ekoloških NVO i dostojno ih dočeka.

Categories: