U Odžacima decu uče vrednostima izrade ručnih radova

Nastavnica likovnog Slobodinka Branković već deceniju dovodi svoje đake u udruženje “Lenka” u Odžacima, gde deca uče pustovanje vune, vez i tkanje.

– Veoma je važno da se učenici upoznaju sa tim starim tehnikama i starim zanatima, jer im to može biti i budućnost. Bitno je da se zanati ne zaborave i uglavnom rade stvari koje su jako kvalitetne, nisu svakodnevne, nisu kao iz bilo koje serijske proizvodnje, unikatni su radovi i mogu da izraze svoju kreativnost, likovnost, ličnost, a sem toga naučili su ovde osnove tri zanata: tkanje, vez i pustovanje vune. To im je nešto novo, neobično i nesvakidašnje, a interesantno je da su dečaci nekada više zainteresovani od devojčica – kaže nastavnica Branković.

Stefan je učenik osmog razreda i nema tehnike u kojoj se do sada nije oprobao, ali i pored toga što je gotovo savladao izradu zahtevnijih rukotvorina, pokazuje želju da se i dalje usavršava i uči. Njegov vršnjak Miloš takođe se ne ustručava da zasuče rukave i prione na posao sa vodom, vunom i sapunom.

– Najteža mi je bila izrada futrole za mobilni telefon, jer se oblikuje nešto što se ne šije i treba da se dosta kvasi. Pustovanje sam smatram dosta dobro savladao, dok mi vez i tkanje deluju malo prekomplikovano – kaže Miloš.

Nela Pejčić iz “Lenke” kaže da je to udruženje pre desetak godina proširilo svoje aktivnosti i na edukativni rad sa decom, sa ciljem očuvanja narodne tradicije, a od tada je nebrojeno đaka prošlo kroz radionice izrade ručnih radova.

– To je dugogodišnja saradnja sa školom, gledamo da svake godine održavamo te radionice jer ima interesovanja među učenicima. Uglavnom radimo sa učenicima od petog do osmog razreda koji mogu samostalno da počnu neki proizvod i da ga završe, da li je to tehnika pustovanja, tkanja na ramu ili čak tehniku veza smo radili. U svakoj grupi bude dece koja se istaknu i kod kojih se vidi da jednostavno imaju dara za izradu ručnih radova, a neki nastave da dolaze kod nas i kada završe školu i traže da rade i druge tehnike – kaže predsednica udruženja “Lenka”.

Za ručni rad najvažnije je biti kreativan i pustiti da vas vodi mašta. Deca koja prvi put dolaze u udruženje “Lenka” obično kreću od pustovanja vune, a tom tehnikom mogu se napraviti različiti ukrasni i predmeti za svakodnevnu upotrebu.

– Sada pravimo novogodišnje ukrase za jelku. Uzimali smo loptice i vunu i stavili smo loptice na sredinu vune i lepo zatvorili. Zatim smo u mlaku vodu umočili ruke i sapunjali smo i uvijali da bi dobili lepu kuglicu. Zatim se one buše i na druge načine ukrašavaju – ispričala je jedna od učenica petog razreda sa radionice.

Prepoznajući značaj ove aktivnosti udruženja “Lenka”, lokalna samouprava u Odžacima putem konkursa finansijski podržava edukaciju dece za izradu ručnih rukotvorina.

– Mogu da kažem da nas je podržala naša opština, kao i svake godine dobijemo sredstva. Naš projekat se zove “Čuvari tradicije”, što mi i jesmo zajedno sa ovim učenicima. Kao i svake godine i ove smo dobili novac kojim smo obezbedili repromaterijal, kao što je vuna, sapun, konac, pamuk i sve drugo što je potrebno da bi učenici mogli ovde da dođu i nesmetano rade – kaže Nela Pejčić.

Udruženje “Lenka” plasira svoje radove posredstvom Etno mreže, a u tom nacionalnom udruženju proizvođača rukotvorina posebno cene to što u Odžacima decu uče vrednostima ručnog rada.

Categories: