U B. Brestovcu održana promocija knjige Budan san autora Dušana Lončara

Uz arhaičan zvuk samice i ličke ojkane u izvođenju Kulturno-umetničkog društva Nikola Tesla, sinoć je u holu osnovne škole u Bačkom Brestovcu održana promocija druge zbirke pesama Dušana Lončara iz Novog Sada pod naslovom Budan san. Pored autora stihove je govorila glumica Draginja Jergić, a o pesniku i njegovom stvaralaštvu skoro sat vremena nadahnuto su govorili književnik i književni kritičar Milutin Pavlov, profesor Boško Đorđević i Mile Mandić. Promocija je održana u sklopu programa dvodnevne manifestacije Dani Bačkog Brestovca – Petrovdanske svečanosti 2012. koja je juče počela u tom mestu, a domaćin ovog kulturnog događaja bio je Nikola Orlić, predsednik saveta Mesne zajednice Bački Brestovac.

Druga po redu knjiga poezije Dušana Lončara je svojevrsni nastavak prethodne zbirke Istinite pesme, a pesnik je u svojim stihovima i ovoga puta dočarao svoju opčinjenost detinjstvom, poreklom, migracijama i seobama, tragajući za jasnim slikama koje on nosi u sebi sa težnjom da ih što jasnije izrazi i predoči čitaocu. Šest pesničkih celina predstavljaju zvučne slike njegovog života i uglavnom su usmerene na njegov zavičaj – Liku i Bački Brestovac, vešto spajajući dinarski i panonski senzibilitet. Zato, kako kaže autor, nije se moglo promašiti mesto ovog događaja, imajući u vidu tematiku knjige, njegovu pesničku motivaciju i osnovnu zaokupljenost zavičajem. Lončareva raspolućenost naročito je izražena u pesmi Ovde i tamo, na kojoj je zbog velikih emotivnih naboja radio pune tri godine.

Autor Dušan Lončar
– Biti u Bačkom Brestovcu ili Škaliću, znači videti kako prošlost dodiruje sadašnjost, ali znači i duhovni izlet i uzlet u vremena – istakao je pesnik Lončar na premijernoj promociji pun izvanrednih utisaka i izuzetno zadovoljan što je svoje stihove imao priliku zvanično prezentovati prvo čitaocima u svom rodnom mestu kome je i poklonio određen broj primeraka nove knjige.

Dušan Lončar je rođen 1946. godine u Bačkom Brestovcu, u porodici koloniziranoj iz Like odmah posle Drugog svetskog rata. Gimnaziju je pohađao u Somboru, a završio u Odžacima, zajedno sa glumicom Draginjom Jergić iz Novog Sada, koja je sa zadovoljstvom prihvatila poziv da i ovoga puta učestvuje na promociji knjige svog školskog druga i u društvu razrednog starešine prof. Boška Đorđevića.

– Ja sam zaista osetila u ovoj poeziji ono što jeste bitno, što nanametljivo zvuči, tako da se ova poezija može govoriti iskreno – kaže glumica Jergić naglašavajući da i ona po majci nosi ličko poreklo.

Kao posebnu vrednost ovog skupa ističe druženje sa prof. Đorđevićem koji je u neku ruku „kriv“ što su njegovi učenici krenuli putem književnog i dramskog stvaralaštva.

Pesnički nadahnut na svom stvaralačkom putu Lončar nastavlja da piše poeziju. Pre tri meseca završio je rukopis za treću zbirku Nebeski ruj, kojom će zaokružiti svoj pesnički triptih. Nova knjiga, još više usmerena na seobe, na jesen bi trebalo da ugleda svetlost dana u izdanju izdavačke kuće Prometej iz Novog Sada.

Himna Bačkog Brestovca

Na početku promocije knjige Budan san sinoć se čula i svečana pesma o Bačkom Brestovcu snimljena pre petnaestak godina u Studiju RTV Novi Sad, čiji originalni snimak čuva Mile Mandić, a o kojoj šira javnost malo zna. Tekst je uradio rođeni Brestovčanin i jedan od najpoznatijih intelektualaca Baja Beljanski u svojoj 84. godini života, a zanimljivo je da je pesmu o svom rodnom mestu u 82. godini otpevao prof. Miša Lasić, jedan od visokih funkcionera nekadašnjeg Izvršnog veća AP Vojvodine i nekadašnji glavni inspektor školstva u Pokrajini koji je pevao u horu RTV Novi Sad. Od autora brestovačke himne vredno je pomenuti i doajena vojvođanskog tamburaštva Savu Vukosavljeva koji je napisao muziku.

Mile Mandić i Draginja Jergić
– To je samo još jedan dokaz da svako mesto može da ima svoju svečanu pesmu, poput Bačkog Brestovca koji je imao i svoj list punih 10 godina. To su sve elementi jedne kulturne baštine koju ovo mesto ima i koja se beleži, za kojom se uvek traga. Mislim da će i ova promocija pesama Dušana Lončara biti deo tih kulturnih događaja koje je Brestovac dao kroz mnoge svoje sugrađane među kojima su sigurno najznačajniji Atanasije Nikolić i sadašnji akademik prof. dr Dragan Škorić, dvojica najpoznatijih ljudi iz sveta nauke – sa ponosom ističe Mile Mandić, koji trenutno živi u Novom Sadu, ali je sve ove godine vezan za rodni Brestovac i poslovna angažovanja u opštini Odžaci.

Inače, više novinskih i literarnih priloga u listu Bački Brestovac objavio je i glavni akter sinoćnjeg događaja Dušan Lončar.

Categories: