Suzbijanje varoe upotrebom oksalne kiseline

Pčelari koji nisu uradili tretman oksalnom kiselinom protiv varoe, mogu ga obaviti sada jer je temperatura odgovarajuća, kaže Zdravko Vojnović iz Bačkog Gračaca. Ovaj pčelar ističe da se tretman pčelinjih društava oksalnom kiselinom radi po hladnom vremenu, kada su pčele u klubetu, najbolje pri temperaturi 0-5 stepeni.

pcelarstvoVaroa – pčelinji krpelj za kratko vreme može da desetkuje košnicu. Kao dosta pouzdan i efikasan način suzbijanja varoe, preporučuje se rastvor oksalne kiseline u šećernom sirupu.

Koristi se topao sirup sa odnosom šećera i vode 1:1. Na 1 litar sirupa, koji se pravi od 0,6 kilograma šećera i 0,6 litara vode, dodaje se 35 grama oksalne kiseline u vidu praha.

Na svaku ulicu pčela (prostor između dva rama) stavlja se po 5 ml rastvora, navodi Vojnović i dodaje da je, ukoliko se sve uradi kako treba, efikasnost suzbijanja varoe i do 99 odsto.

Vojnović kaže i da bi svaki pčelar u toku zime trebalo da prati stanje na pčelinjaku i po potrebi dopunjava zalihe hrane u košnici.

Veliku štetu pčelinjim društvima zimi mogu pričiniti i miševi, pa je potrebno košnice zaštititi i od ovih štetočina, postavljanjem “češljeva” na leta ili na neki drugi način.

Categories: