Studentski tim iz Odžaka traži prolaz u finale takmičenja Poreska debata: Štap ili šargarepa

U studentskom debatnom takmičenju na temu poreske kulture u Srbiji učestvuju Jovica Pejčić i Nikola Končarević iz Odžaka, koji pod imenom “Dream Team” traže prolaz u finale ovog takmičenja i za njih se može glasati ovde.

Odžački Dream Team: Jovica Pejčić i Nikola Končarević
Odžački Dream Team: Jovica Pejčić i Nikola Končarević
Cilj ovog takmičenja je podsticanje studenata na kritičko promišljanje o temi poreske kulture, jačanje svesti o važnosti plaćanja poreza i uključivanje mladih u borbu protiv sive ekonomije.

Studenti će kroz debatovanje o primeni stimulativnih i represivnih mera prema poreskim obveznicima imati priliku da se upoznaju s prednostima i nedostacima jednog i drugog pristupa u jačanju fiskalne odgovornosti, i kroz primere i protivargumente izgraditi svoj stav u pogledu najefikasnijeg mehanizma za jačanje poreske kulture u našoj zemlji.

Takmičenje je bilo otvoreno za studente treće, četvrte ili pete godine osnovnih studija, kao i postdiplomce svih visokoškolskih ustanova u Srbiji. U prvoj fazi prijave, zainteresovani studenti su se do 23. novembra registrovali za učešće u dvočlanim timovima, a da bi finalizovali svoju prijavu trebali su da snime kratki video zapis u kojem na struktuiran i uverljiv način zagovaraju dodeljenu tezu (represivne ili stimulativne mere) uz navođenje argumenata, odnosno kontraargumenata.

Studentski tim iz Odžaka čine Jovica Pejčić, student Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu i Nikola Končarević, student inženjerskog menadžmenta na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Njima je dodeljen zadatak da brane stimulativne mere kao mehanizam za suzbijanje sive ekonomije i jačanje poreske kulture.

– Mi smo u okviru naše ideje kreirali i model za sve one poslovne organizacije koje svoje aktivnosti obavljaju u skladu sa zakonskim regulativama, njih treba nagraditi, ohrabriti i motivisati odgovarajućim poreskim olakšicama u skladu sa poreskom politikom. To ne samo da će biti motivacioni mehanizam za njih da nastave u istom ritmu, već i za sve one organizacije koje su deo sive, odnosno crne zone da pređu u legalne tokove – ispričao je Jovica Pejčić o predloženim stimulativnim merama koje studentski tim iz Odžaka brani u ovom takmičenju.

Radovi svih timova koji su odabrani za polufinale objavljeni su na Fejsbuk stranici organizatora takmičenja NALED-a, a glasanje traje do 14. decembra. Pored glasova publike i stručni žiri učestvuje u odabiru finalista – dva tima od kojih jedan zastupa stimulativne, a drugi represivne mere.

– Proces glasanja je vrlo jednostavan i vrši se na samom profilu NALED-a. Glasanje se vrši tako što uđete na naš video i lajkujete. Time doprinosite da se naša ideja nađe u finalu. U finale prolaze dve ekipe sa najvećim brojem glasova i pozvao bih sve sugrađane da glasaju za našu ideju i odžački tim – poručio je Nikola Končarević.

Izabrani finalisti će na završnom događaju koji će biti organizovan tokom decembra uživo sučeliti stavove, nakon čega će stručni žiri proglasiti i pobednika. Najbolje timove očekuju vredne nagrade, a pobednici takmičenja ostvaruju pravo na plaćenu stručnu praksu u NALED-u i/ili kompaniji KPMG u trajanju od tri meseca.

Studentsko debatno takmičenje na temu poreske kulture u Srbiji, NALED organizuje u saradnji s Univerzitetom u Beogradu i uz podršku kompanije KPMG i Nemačke razvojne saradnje koju sprovodi GIZ, u okviru zajedničkog projekta “Podrška Vladi Srbije u borbi protiv sive ekonomije 2018-2020”.

Categories: