Stranci kupuju prese za baliranje

Bilo je dosta sumnje i nepoverenja u mogućnosti da u Industriji motora i opreme “Poljostroj” iz Odžaka nakon uvođenja stečaja bude pokrenuta zamrla proizvodnja. Tokom proteklih deset meseci, koliko se odžačka firma nalazi u stečaju, šesdesetak zaposlenih je dokazivalo da postoje realne mogućnosti za tako nešto i za vraćanje na nekadašnja tržišta na kojima je “Poljostroj” uživao lepu reputaciju.

Krenulo se sa proizvodnjom presa za baliranje koja je i najtraženiji proizvod odžačke firme na prostoru nekadašnjih jugoslovenskih republika: Hrvatske, BiH, Crne Gore, Makedonije i tzv. države Kosovo. Posle prvog kontingenta od 19 presa, usledila je i proizvodnja dve serije krunjača od po 30 komada, pa se nastavilo sa presama. Ponovo su se odžački metalci sa njima pojavili i na tržištima Rusije, Ukrajine, Kazahstana, Tadžikistana i Moldavije, da bi se poslednjih dana lista kupaca proširila i na Avganistan, Uzbekistan, a javio se i nekadašnji kupac iz američke države Ohajo koji ponovo želi da kupuje mašine “Poljostroja”.

Kupci plaćaju avansno, a cene presa se kreću 6.300-7.500 evra. Koliko u “Poljostroju” izlaze u susret kupcima pokazuje i opredeljenje ove firme da grupu svojih stručnjaka šalje u zemlje nekadašnjeg SSSR-a kako bi na licu mesta sklapali prese za baliranje i obučavali kupce za rad na njima.

Gordana Stanimirović, menadžer prodaje
– Mi sve činimo da naši proizvodi budu visokokvalitetni i spremni smo da u svakom trenutku priskočimo u pomoć bilo kojem kupcu, ako bi iskrsao bilo kakav problem. Trudimo se da pored kvaliteta i povoljne cene, maksimalno poštujemo i rokove isporuke. To nam je do sada uspevalo, ali imamo sve veću potražnju, tako da sa sadašnjim kapacitetima ne bismo mogli udovoljiti svim potencijalnim kupcima. U ovom trenutku mogli bismo proširiti proizvodnju i zaposliti novih sto radnika. O tim mogućnostima moramo obavestiti svoje poverioce i Privredni sud u Somboru, koji daju konačnu reč o svakom našem poslovnom potezu. Verujemo da će se stvari razvijati u pozitivnom pravcu – kaže Gordana Stanimirović, menadžer prodaje.

Od 60 zaposlenih radnika u “Poljostroju”, samo njih deset radi u administraciji, dok se preostali nalaze u proizvodnim halama.

– Iako smo kod prethodnog vlasnika radili plate nismo dobijali, pa smo morali stupiti u štrajk koji je trajao nekoliko meseci. Nakon toga smo pokrenuli proces za raskid kupoprodajnog ugovora, što je i učinjeno. Sada dobijamo redovno minimalac u iznosu od 21.000 dinara i nadamo se da će se uskoro naći strateški kupac. Imali smo nekoliko zainteresovanih, pa verujemo da će se neko od njih uskoro i odlučiti za kupovinu – kaže radnik Goran Stošić.

Posle više od pola godine rada na izradi plana reorganizacije u “Poljostroju”, taj strateški dokument će se do kraja meseca razmatrati u Privrednom sudu u Somboru. Po mišljenju radnika plan će dobiti zeleno svetlo, jer je za to zainteresovana Razvojna banka Vojvodine kojoj se kao najvećem poveriocu duguje 964.000.000 dinara, dok celokupni dug iznosi još 90.000.000 dinara više. U pitanju je dug koji je napravio prethodni većinski vlasnik Mile Jerković, od koga nijedan evro nije legao na račun “Poljostroja” – tvrde radnici.

Sejalice čekaju kupce
U rešavanje problema nekada uspešne firme, koja je lošom privatizacijom došla na ivicu ambisa, umešala se i pokrajinska Vlada.

– Ovo što se dešava u “Poljostroju” je namenski stečaj čiji je cilj da oporavimo firmu. Suština svih ovih postupaka je da mi preko Poreske uprave i Razvojne banke, koja je u vlasništvu Vlade Vojvodine, sprovodimo ovaj postupak i imamo punu kontrolu nad njim. Istovremeno tražimo i strateškog partnera za kupovinu i verujem da ćemo ga brzo i naći – rekao je prilikom nedavne posete “Poljostroju” Miroslav Vasin, pokrajinski sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova.

Categories: