Štapel vlakno iz Rilona za izolaciju puteva

Od nekadašnjih šest profitnih centara ITES “Lola Ribar” u Odžacima ostao je da radi samo još DOO “Rilon-lorison”. U ovom državnom preduzeću koje se nalazi u fazi restrukturiranja ističu da im je u izgledu sklapanje povoljnog ugovora koji bi im omogućio povećanje proizvodnje za više od 50 odsto.

Za osnovni proizvod ove firme, štapel vlakno, interes je pokazala firma “ADP” iz Mladenovca, koja je u vlasništvu jednog biznismena iz Splita u Hrvatskoj. Ova kompanija se bavi asfaltiranjem lokalnih puteva, a za te svrhe kao odličan izolacioni materijal može da posluži upravo proizvod odžačke firme.

– Oni su za ove poslove konkurisali u nekoliko opština u Srbiji, a slične namere imaju u Bugarskoj, Rumuniji i Grčkoj. Njima bi za početak godišnje trebalo između 600 i 700 tona. Mi smo im za probu već poslali 30 tona i oni su vrlo zadovoljni izolacijom našeg vlakna, koje se postavlja između gornjeg sloja asfalta i donjeg dela puta – objašnjava direktor “Rilona” Milorad Breka.

Trenutna cena ovog izolacionog materijala iznosi 1,56 evra po kilogramu. U “Rilonu” očekuju da bi od ovog posla mogli zaraditi i do 100.000 evra, što bi za njih bile velike pare. Povećanje posla zahtevalo bi i prijem desetak novih radnika.

U ovoj firmi u stalnom radnom odnosu je 51 radnik, dok je devet radnika primljeno na određeno vreme. Oni već godinama za “Sintelon” rade tzv. doradne poslove. Bačkopalančani su obezbeđivali potrebne sirovine, a odžačka firma im je isporučivala sintetička vlakna.

Direktor Milorad Breka
Iz proizvodnih pogona “Rilona” mesečno izlazi 100 tona štapel vlakna, povremeno za ovog kupca rade i “filament”, oko 60 tona godišnje i “csf konac” 8 do 10 tona mesečno, što u “Sintelonu” koriste za izradu tepiha. U planu je da se do kraja godine isporuči 1.300 tona ovih proizvoda, što će biti za 17 posto više u odnosu na prethodnu godinu.

– Mi smo jedna od retkih firmi u Zapadno-bačkom okrugu koja ima obezbeđenu proizvodnju za godinu dana unapred. Ukoliko ugovorimo posao i sa hrvatskom kompanijom, onda ćemo morati izvršiti remont još jedne mašine, za kojom do sad nismo imali potrebe. To bi nas koštalo oko milion dinara, a morali bi obezbediti i dodatne količine granulata koji smo do sad uzimali iz odžačkog “Hipola”, koji je prestao da ga proizvodi. Taj problem ćemo rešiti uvozom iz Mađarske, Češke ili Rumunije. Sa tom dodatnom proizvodnjom, povećali bi bar za 20 odsto plate zaposlenima koje sada iznose u proseku 27.000 dinara – ističe Breka.

U “Rilonu” sa zadovoljstvom ističu da su ove godine redovno uplaćivali doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje, kao i da su izmirili obaveze prema poveriocima koje su za prvih devet meseci ove godine iznosile 5,5 miliona dinara. Do kraja juna 2016. godine treba da isplate i preostalih 28.000.000 dinara. Veruju da će do tada pronaći i strateškog kupca, jer otkako su 2009. godine izašli iz stečaja, dokazuju da mogu opstati u zaoštrenim tržišnim uslovima poslovanja. Napominju da bi probleme mogli lakše rešavati kada bi dobili kredit od neke od poslovnih banaka.

Po svemu sudeći sa “Rilonom” se neće desiti ono što je pogodilo ostalih pet preduzeća “Itesa”, koja su jedno po jedno bankrotirala, a mašine i oprema su prodavani kao staro gvožđe.

Categories: