SNS o problemu vodosnabdevanja u Karavukovu

U Srpskoj naprednoj stranci navode da ni posle petnaest godina i uloženih preko 30 miliona dinara nije rešen problem vodosnabdevanja u Mesnoj zajednici Karavukovo. SNS zato poziva nadležne organe da ispitaju na koji način su te pare trošene i da utvrde odgovornost svih iz Saveta Mesne zajednice i iz opštinske uprave koji su proteklih godina na bilo koji način učestvovali u sklapanju štetnih ugovora. Poslednja u nizu „dobro isplaniranih i osmišljenih investicija“ je revitalizacija bunara koji su izgrađeni pre skoro 40 godina, za šta će biti utrošeno dodatnih dva miliona dinara, rekao je na konferenciji za novinare u Odžacima, posvećenoj problemu vodosnabdevanja u Karavukovu, predsednik Mesnog odbora SNS u Karavukovu Nikola Stamenković.

Šef Pravnog saveta OO SNS Goran Stamenković je na ovoj konferenciji podsetio da fabrika vode u Karavukovu, koju je firma „Enviroteč“ iz Kikinde završila 2007. godine, nije dobila dozvolu od Komisije koja je obavljala tehnički pregled objekta zbog brojnih utvrđenih manjkavosti u samom projektu, od kojih je najznačajniji da prečišćena voda nije odgovarala pravilniku o higijenskoj ispravnosti. Umesto da se utvrdi odgovornost svih koji su u tome učestvovali, tadašnja opštinska vlast po rečima Stamenkovića, podiže kredit od 24 miliona dinara, a polovina tog iznosa prebačena je na račun Mesne zajednice Karavukovo za sanaciju postrojenja za pripremu pijaće vode. Druga polovina kredita bila je namenjena za povećanje kapaciteta fabrike vode u Odžacima. Naprednjaci navode da je ovaj kredit podignut u vreme dok se na čelu opštine nalazio Milan Ćuk.

Stamenković je dalje rekao da je tada za izvođača radova na fabrici vode u Karavukovu izabrana firma „Tehnomag-term“ iz N. Sada i naveo da je zaključeni ugovor bio krajnje štetan po investitora. Ugovor sa izvođačem radova je u ime MZ Karavukovo potpisao tadašnji predsednik Saveta Stojadin Zdravković, što je Stamenković dokumentovao kopijama ugovora i druge prateće dokumentacije koju je podelio novinarima. Iako je novosadskoj firmi po predračunu krajem 2008. isplaćeno više od 10 miliona dinara, a rok za izvođenje radova je bio 120 dana, voda iz mesnog vodovoda u Karavukovu ni dan danas nije za upotrebu, kaže Stamenković.

– Mislim da sve rečeno zaslužuje jednu dublju analizu, ne samo ugovor sa firmom „Tehnomag-term“, već i ugovori koji su mu prethodili, jer postoji kontinuitet u navodnom rešavanju problema vode za piće u Karavukovu. Tako je jedan predsednik Saveta potpisao ugovor u Kikindi za izgradnju fabrike vode, zatim je došao drugi predsednik Saveta, pa treći, raspisuju se sumnjivi tenderi i konkursi. Opština podiže kredit koji danas mi svi plaćamo i na kraju ponovo nemamo rešeno pitanje vode u Karavukovu. Kada smo ovo pitanje dotakli pre više od pola godine, počelo je nešto da se dešava, navodno je pokrenut sudski postupak. Očigledno je da su novci potrošeni na način na koji su potrošeni i ovo zaslužuje nečiju krivičnu odgovornost i solidarnu naplatu od svih koji su u tome učestvovali – onih koji su donosili odluku o zaduživanju opštine Odžaci, onih koji su trošili te novce i onih koji su te novce primali – rekao je šef Pravnog saveta OO SNS.

Categories: