Tradicija preko 30 godina i vrhunski slovački kulen

Slovaci su u Vojvodinu došli pre 270 godina i na ove prostore su doneli svoje običaje. Zimi je obavezan svinjokolj i pravljenje kobasica, a u punim pušnicama dozreva kulen za koji su Slovaci pravi majstori.

lalic-1Mesni odbor Matice slovačke u Laliću organizovao je manifestaciju na kojoj su vredni domaćini na stolovima i pladnjevima pokazali čime se celu zimu bore protiv virusa i gripa.

– Doneli smo domaći kulen, domaći hleb, kuvana jaja, malo krompira i kiflice – kaže Samo Valent.

Kod Slovaka se ovaj događaj zove “Batvoškova zabava”, povezan je sa verskim kalendarom i 2. februarom – imendanom Marije, a dolazi na kraju sezone svinjokolja. Manifestacija je to koja u Laliću ima tradiciju dugu preko 30 godina i održava se sa ciljem očuvanja zajedništva kroz običaje, kulturu i muziku.

jaroslav-mudri– Slovaci su poznati po proizvodnji kulena i ovo je prilika da svako pokaže svoje najbolje proizvode: kulene, kobasice, švarglu, slaninu… Mi to održavamo svake godine, a zahvalio bih se opštini Odžaci koja je to prepoznala kao nešto što je važno za tradiciju slovačke nacionalne manjine. Imamo i druge sponzore bez kojih ne bi mogli ovo organizovati – kaže Jaroslav Mudri, predsednik Mesnog odbora Matice slovačke.

Kulen je kralj stola, a taj poznati delikates u Laliću prave po staroj recepturi koja se nije menjala skoro tri veka koliko Slovaci obitavaju u Vojvodini. Tajna je u umešnosti majstora da odredi meru u mešavini mesa, masnoće i začina.

lalic-2Pravljenje kulena kreće od svinje koja mora biti u dobroj kondiciji, da bi i kulen bio kvalitetan, rekao nam je jedan od majstora za ovaj specijalitet.

– Treba nešto malo starije svinje da budu, ja najradije pravim od svinja koje imaju 150-200 kila, bitno je da su ovde hranjene na našem terenu. Bitna je i rasa svinja, danas su svinje mesnate, tako da imamo dobro meso za dobar kulen – ističe Rastislav Hrnčijar.

Po pitanju začinske paprike naš sagovornik je jasan – ljuta ili slatka, mora biti vrhunskog kvaliteta. Izuzetno važna faza u proizvodnji kulena je dimljenje za koje je najbolje koristiti bukovo drvo.

lalic-3Na stolovima za koje su se učesnici potrudili da budu što bogatiji našao se prošlogodišnji kulen, koji se mora probati. Uz kulen dobro ide vino, rakija i pivo, a domaćice su napravile kiflice i slatke poslastice.

Tradicija je da svako donese svoje najbolje domaće proizvode i da se bira najlepše uređen sto, ali je mnogo bitnije druženje i dobra zabava. Do kraja večeri pladnjevi su ispražnjeni, a svi se opustili uz muziku, ples i tombolu.

Categories: