Povoljni uslovi za zimsko prskanje voćaka

vocnjak-zimaZahlađenje koje prognostičari najavljuju za drugu polovinu januara, sprečiće ranije kretanje vegetacije na voćkama, tako da trenutno toplije vreme i temperature više od prosečnih za ovo doba godine neće značajnije uticati na zasade voća koje se sada nalazi u fazi mirovanja.

S obzirom da su dnevne temperature ovih dana iznad pet stepeni, preporuka proizvođačima je da urade zimsko prskanje nekim od preparata na bazi bakra.

Jelena Perenčević iz Poljoprivredne stručne službe Sombor ističe da se zimsko tretiranje bakarnim preparatima može obaviti najkasnije 15 dana pre kretanja vegetacije.

– Bakar je dobar jer deluje kao baktericid, a ima i dezinfekciono sredstvo što je značajno na stablima gde ima lišajeva – kaže Perenčević. – U zasadima koštićavog voća i kod jabuka zabeležena je pojava potkornjaka. Zato je bitno da se na stablima na kojima je došlo do promene boje na lastarima, ukoliko je kod trešnje ili višnje došlo do pojave smole i uočavaju se rupice, možda malo veće od čiode, najpre uradi rezidba i takve grane odseku, a zatim da se obavi tretiranje bakarnim preparatima.

Perenčević dodaje da u ovom periodu treba preduzeti i mere za suzbijanje glodara. Zbog toplog vremena pojačana je aktivnost ovih štetočina, posebno na parcelama pod strnim žitima i lucerištima, kao i u voćnjacima. Oni se veoma uspešno suzbijaju pomoću cinkfosfid mamaca koji su pristupačni na tržištu.

Pri tome, ističe ona, treba obratiti pažnju na pravilnu primenu ovih preparata i nakon stavljanja mamaca rupe obavezno zatrpati, jer se radi o preparatima koji su otrovni za divljač.

Voćari koji imaju problema sa zečevima, a na tržištu ne mogu pronaći preparate koji deluju odbijajuće na te štetočine, mogu sami da naprave kombinaciju Tirama, malo peska i nekog ulja, najbolje ribljeg, i da sa tim premažu stabla, kaže Perenčević.

Categories: