Pokloni i novogodišnje želje za osobe sa invaliditetom

U opštini Odžaci decembar je Mesec dobrote za osobe sa invaliditetom. Proglasile su ga Lokalna mreža podrške inkluzivnom obrazovanju i Aktiv učitelja i nastavnika sa inkluzivno-obrazovnom praksom, povodom 3. decembra – Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.

Novogodišnji paketići i čestitke dostavljeni su na adrese četiri udruženja
Novogodišnji paketići i čestitke dostavljeni su na adrese četiri udruženja
Zbog toga što nije bilo moguće na uobičajeni način obeležiti taj dan, Lokalna mreža i Aktiv učitelja i nastavnika organizovali su aktivnosti u skladu sa propisanim merama koje su trenutno na snazi.

U saradnji sa Školom za osnovno i srednje obrazovanje “Vuk Karadžić” u Somboru, u velikom broju škola održane su radionice za senzibilizaciju vršnjaka pod nazivom “Ne znaš ti kako je meni”. Autori radionice su logoped Una Mladenović i defektolog Đurašin Kerkez.

– Cilj radionice je ne samo prihvatanje, već i razumevanje vršnjaka sa smetnjama i teškoćama u razvoju. Uglavnom su je izvodile kolege učitelji – profesori razredne nastave, jer su viši razredi bili na onlajn nastavi, tako da su učenici od prvog do četvrtog razreda učestvovali u tome i mislim da su doživeli jedno potpuno novo iskustvo i da je to ostavilo nekog traga u njima. Zahvalila bih se školi “Vuk Karadžić” iz Sombora i da napomenem da je ta škola uvek spremna na saradnju sa školama u našoj opštini – kaže Nada Funtoš Stamenković, koordinatorka Lokalne mreže podrške inkluzivnom obrazovanju opštine Odžaci.

Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom tradicionalno se organizuje likovni i literarni konkurs za decu iz osnovnih škola u opštini Odžaci, a proglašenje najboljih učesnika je kruna svih aktivnosti koje se realizuju u okviru obeležavanja tog dana. Ove godine pobednici su sva deca koja su poslala novogodišnje poruke sa lepim rečima i čarobnim slikama osobama sa invaliditetom.

– Mi smo ovaj decembar proglasili za Mesec dobrote i svaki učenik je mogao da napiše poruku, odnosno da napravi čestitku za neku osobu sa invalitetom, smetnjom ili teškoćom u razvoju, mi smo to posle prikupili i odneli onome kome je namenjeno. Pored toga, deca su sakupljala materijale za paketiće, to su bili slatkiši, školski pribor i igračke, a novogodišnji paketići su dostavljeni na adrese četiri udruženja – navodi Nada Funtoš Stamenković.

Poruke sa novogodišnjim željama deca su uputila osobama sa invaliditetom
Poruke sa novogodišnjim željama deca su uputila osobama sa invaliditetom
Pokloni i novogodišnje želje stigli su i do članova Udruženja osoba sa invaliditetom “Živeti zajedno” iz Odžaka.

– Lepo je znati da imaš takve prijatelje, poruke su jake od najmlađih i kazuju da se kod te dece već sada grade jedni temelji za bolje sutra, jer sam siguran da će kada budu odrasli ljudi i budu vodili ovu državu imati više osećaja za različitost i razumevanja za probleme koje imaju osobe sa invaliditetom – kaže Mladen Vujasin, predsednik udruženja “Živeti zajedno”.

Deca su pisala čestitke i pravila novogodišnje paketiće i za članove Udruženja za pomoć MNRO opštine Odžaci “Zlatna barka” i Udruženja osoba sa invaliditetom “Parabuć” iz Ratkova, dok su pokloni i novogodišnje želje za ratne vojne invalide dostavljeni Fondaciji “Junak” iz Odžaka.

– Puno čestitki je urađeno, ne znam koliko škola je poslalo direktno čestitke i paketiće na adrese ovih udruženja, ali ono što znam zasigurno da su bile jako aktivne OŠ “Branko Radičević” iz Odžaka i OŠ “Nikola Tesla” iz Bačkog Brestovca, a definitivno najaktivniji su bili u OŠ “Bora Stanković” u Karavukovu, gde su učenici od prvog do četvrtog razreda prikupili za svako udruženje jedan veći paket, sa puno čestitki, sve su to spakovali i dostavili na njihove adrese, da bi zatim ta udruženja to rasporedila i dostavila svojim članovima. Zahvalila bih se prosvetnim radnicima koji su pored svih svojih obaveza našli vremena da i u ovim uslovima ipak obeležimo ovaj datum, kao i svim roditeljima koji su podržali decu i učenicima koji su to uradili – dodala je Nada Funtoš Stamenković, koordinatorka Lokalne mreže podrške inkluzivnom obrazovanju.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obeležava se od 1992. godine širom sveta, a poruka za 2020. godinu glasila je: “Ponovna izgradnja uslova za osobe sa posebnim potrebama – inkluzivan, pristupačan i održivi svet posle Kovida”.

Categories: