Plesan ove jeseni prisutnija na kukuruzu zbog velike vlage

kukuruz-berba-manjaVeliki broj proizvođača se javlja Poljoprivrednoj stručnoj službi Sombor zbog problema sa kvalitetom kukuruza ovogodišnjeg roda, odnosno zbog pojave plesni na kukuruzu kao posledice vremenskih uslova i povećane vlage, kaže za Radio Odžake savetodavac Gordana Forgić. Plesan na kukuruzu prisutna je svake godine, ali je ove jeseni ona posebno izražena zbog velike količine padavina, ističe Forgićeva i dodaje da se radi o gljivičnom oboljenju koje uzrokuje posebna vrsta patogena – fuzarijum koji takođe luči neke mikotoksine i može biti opasan kada je u pitanju ishrana životinja.

Osnovni savet proizvođačima koji nemaju mogućnost da kukuruz suše i čuvaće ga uglavnom u klipu u svojim čardacima, sada kada je berba uveliko u toku, je da pri skladištenju urade sve kako bi smanjili vlagu u kukuruzu.

Bez obzira o kom prostoru za skladištenje kukuruza se radi, on mora biti dobro očišćen, a jako je važno da proizvođači odstrane sve oštećene klipove i zrna, i naravno one klipove koji su plesnivi (prisutna plesan beličaste, ružičaste ili crvene boje), kaže Forgićeva. Kukuruz u klipu bi bilo najbolje skladištiti na mestima koja se dobro provetravaju, ističe ona.

– U ambarima treba prvo skladištiti kukuruz sa manjom količinom vlage. Ukoliko se radi o kukuruzu sa vlagom iznad 25 posto, a ima i takvih i radi se uglavnom o kasnijim hibridima, njega treba najpre rasprostreti na mestima provetravanja da se dobro prosuši, kako bi se sprečilo dalje širenje plesni ukoliko je ona prisutna. Takođe, treba i nadalje pratiti šta se dešava sa tim kukuruzom – kaže Forgićeva.

Po njenim rečima, kukuruz u zrnu nikako ne bi trebalo odlagati na betonske površine, gde dolazi do kondenzacije i stvaraju se još bolji uslovi za širenje patogena. Obavezno je odvojiti prošlogodišnji kukuruz od ovogodišnjeg, a ukoliko za to ima mogućnosti, treba održavati odgovarajuću temperaturu u skladištu.

– Na temperaturi između 5-10 stepeni te gljive se razvijaju veoma sporo, što nije slučaj na višim temperaturama. Kada se radi o plesni, moram da kažem da su pre svega ugrožene kasnije setve i kasniji hibridi, kod kojih su ovi patogeni mnogo prisutniji. Iako sada kukuruz na njivi možda ima manju količinu vlagu, to je dovoljna količina da se tokom čuvanja u nekom skladišnom prostoru gljive i dalje razvijaju – kaže Gordana Forgić iz PSS Sombor.

Categories: