Pčelari protiv naplate pašarine u Gornjem Podunavlju

Cenovnikom JP “Vojvodinašume” za 2014. godinu, predviđeno je da pčelari za postavljanje košnica na području Specijalnog rezervata prirode “Gornje Podunavlje” plaćaju godišnju naknadu od 150 dinara po košnici, zbog čega negoduju u udruženjima pčelara. Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) se ovim povodom ponovo obratio Ministarstvu prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, koje je nedavno pozitivno odgovorilo na zahtev SPOS-a i donelo odluku da se takve nadoknade više ne mogu naplaćivati.

pcelarstvoRade Stevanović, predsednik Društva pčelara “Dunav” iz Apatina, kaže da zahtev “Vojvodinašuma”, koje upravljaju rezervatom “Gornje Podunavlje”, da pčelari plaćaju godišnju naknadu za postavljanje košnica nije u skladu sa zakonom.

Stevanović ističe da pčele nisu ovce i da se zato za njih ne može naplaćivati “pašarina”, jer nju ne predviđa ni Zakon o stočarstvu.

– Mi sa “Vodama Vojvodine” imamo dogovor da pčelari ne plaćaju “pašarinu” na terenu koji pripada njima, ali “Vojvodinašume” traže da se ova naknada plaća. Neki pčelari su to i radili prošle godine, kada je naknada bila 60 dinara, iako smo mi bili protiv toga. Smatramo da pčelari nemaju obavezu da plaćaju ovu naknadu, jer je ona ustanovljena protivzakonito – rekao nam je predsednik apatinskih pčelara, koji je nedavno prisustvovao godišnjoj skupštini pčelarskog udruženja u Karavukovu.

Savez pčelarskih organizacija Srbije je odavno sagledao ovaj problem koji postoji u nekim nacionalnim parkovima, gde se od pčelara traži da plaćaju razne naknade za korišćenje pčelinje paše na državnom zemljištu i tim povodom se obratio Ministarstvu prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja, ističe predsednik SPOS-a Rodoljub Živadinović.

On je u izjavi za Radio Odžake rekao da je ukidanje ovih naknada jedan od zahteva koje je SPOS izneo u dopisu “Zahtev za spas pčelarstva”, upućenom prošle godine državnim organima.

Resorno Ministarstvo je u pisanom obliku obavestilo Savez da je, sagledavši trenutnu situaciju u kojoj se nalazi pčelarstvo u Srbiji, postiglo dogovor sa upravljačima nacionalnih parkova i zaštićenih područja da se pčelarima omogući slobodno korišćenje medonosnog bilja za pčelinju pašu, bez naknade. Obaveza pčelara je da se unapred za određenu lokaciju najave upravljaču zaštićenog područja.

– Vest da se ova naknada ponovo naplaćuje nas je iznenadila i mi smo opet pisali Ministarstvu od koga očekujemo odgovor. Pčelinja paša je po zakonu slobodna, a ovo što se događa ne ide u prilog niti pčelarstvu, niti samim zaštićenim područjima i nacionalnim parkovima. Sramota je da se tako nešto traži od pčelara, kada se u celom svetu pčelarima plaća da dovezu pčele na određeno područje. Time se održava biodiverzitet na teritoriji na kojoj se pčele nalaze, a to neki naši upravljači nacionalnih parkova očigledno ne žele da shvate – zaključuje Živadinović.

Categories: