Opština Odžaci dobija Zeleni savet

Odlukom koju je Skupština opštine Odžaci usvojila na jednoj od poslednjih sednica, osnovan je Savet za zaštitu životne sredine, čiji će zadatak između ostalog biti da aktivno učestvuje u sprovođenju strategija i da predlaže i preduzima mere u oblastima očuvanja životne sredine, zaštite prirodnih vrednosti i održivog razvoja, a sve u cilju unapređenja zaštite i očuvanja životne sredine na teritoriji opštine Odžaci.

foto: ilustracija
foto: ilustracija
“Zeleni savet”, kako se češće naziva ovo radno telo, imaće pet članova koje će imenovati Skupština opštine na period od četiri godine. Od toga će po jedan član Saveta biti izabran na predlog Opštinskog veća i načelnika Opštinske uprave, dok će tri člana predložiti udruženja građana: ekološke organizacije, lovci, ribolovci i pčelari.

Tako je usvojen predlog Ekološkog pokreta Odžaka (EPO) da “Zeleni savet” ima pet članova, a ne devet kako je to prvobitno bilo predviđeno.

Ekolozi smatraju da će manji broj članova omogućiti jednostavniji i efikasniji rad “Zelenog saveta”, a to što će većina članova biti predstavnici nevladinog sektora, Savetu će dati mogućnost da kao korektivni faktor vlasti utiče na rad opštinskih organa uprave u oblasti zaštite životne sredine, rekao je za Radio Odžake predsednik EPO-a Ivica Ćirić.

– EPO se zalagao da udruženja građana imaju većinu u “Zelenom savetu”, kako bismo mogli da izađemo sa određenim predlogom i da ukažemo na određene probleme, a da nas u tome niko ne može sprečiti preglasavanjem. Savet će davati mišljenja i predloge vezane za zaštitu životne sredine, a odbornici su ti koji donose odluke – istakao je Ćirić.

Predsednik EPO-a podseća da je Skupština opštine Odžaci u proteklom periodu usvojila nekoliko odluka značajnih za unapređenje zaštite životne sredine, što je zasluga ne samo sadašnjeg nego i prethodnog saziva lokalnog parlamenta.

Tako je usvojena odluka o dostupnosti informacija od javnog značaja, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine, kojom je, između ostalog, ustanovljena i “Zelena skupštinska stolica” kao oblik učešća javnosti u donošenju odluka u oblasti zaštite i očuvanja životne sredine.

– EPO će u elektronskoj komunikaciji preko svoje mejling liste, koja je jedna od najboljih u zemlji, istaći opštinu Odžaci kao primer dobre prakse i pozvati i druge lokalne samouprave da slede primer opštine Odžaci – rekao nam je Ćirić.

Skupštinskom odlukom je predviđeno da “Zeleni savet” u svom radu, u cilju prikupljanja informacija o svakoj pojavi ugrožavanja životne sredine, ustanovi “Zeleni telefon”.

“Zeleni telefon” podrazumeva otvaranje posebne telefonske linije putem koje će građani moći da obaveste članove Saveta o pojavama zagađenja ili ugrožavanja životne sredine i eventualnim zagađivačima, odnosno počiniocima.

Categories: