Opština Odžaci bez GMO

Deklaracijom o zabrani korišćenja, uzgoja i prometa genetički modifikovanih organizama (GMO), koju je juče jednoglasno usvojila Skupština opštine, opština Odžaci se obavezuje da će dosledno poštovati Zakon o genetički modifikovanim organizmima, zahteva njegovu doslednu primenu na teritoriji Republike Srbije i protivi se njegovoj promeni. Odžačka lokalna samouprava se ovom Deklaracijom obavezala i da, u okviru svojih zakonskih i organizacionih mogućnosti, neće dozvoliti uzgajanje i širenje GMO na svojoj teritoriji.

Deklaracija protiv GMO doneta je na 45. sednici SO Odžaci na kojoj je na dnevnom redu bilo 18 tačaka. Na ovoj sednici je, između ostalog, usvojen i Godišnji program zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini za 2013. godinu, kao i Program poslovanja JP “Direkcija za poljoprivredu i ruralni razvoj” za ovu godinu.

Još jedna tačka bila je vezana za to javno preduzeće. Naime, odbornici su usvojili i Odluku o pristupanju izradi Strategije lokalnog razvoja poljoprivrede na teritoriji opštine Odžaci. Ova strategija biće doneta za period od deset godina, a upravo “Direkcija” će biti nosilac njene izrade.

Usvojen rebalans, Sena Vojvodić na čelu Turističke organizacije

Odlukom o rebalansu, koju je juče usvojila Skupština opštine Odžaci, budžet opštine Odžaci povećan je za 15 miliona dinara i nakon ovog povećanja ukupni prihodi i primanja budžeta su 940 miliona dinara.

Sena Vojvodić
Za vršioca dužnosti direktora Turističke organizacije opštine Odžaci imenovana je Sena Vojvodić iz Odžaka. Ona će na čelu Turističke organizacije zameniti Vladimira Ignjatovića koji je razrešen na sopstveni zahtev zbog odlaska na drugo radno mesto.

U cilju usklađivanja osnivačkih akata javnih preduzeća čiji je osnivač lokalna samouprava sa novim Zakonom o javnim preduzećima, Skupština opštine je donela odluke o promeni osnivačkih akata “Direkcije za izgradnju Odžaci”, “Direkcije za poljoprivredu i ruralni razvoj” i “Informativnog centra Odžaci”. Neke od novina koje donosi novi Zakon su ukidanje upravnih odbora i izbor direktora na javnim konkursima. Skupština opštine je na ovoj sednici donela i odluku o obrazovanju komisije koja će sprovesti konkurse za imenovanja direktora javnih preduzeća.

Usvojenom Odlukom o naknadi za korišćenje izgrađenog građevinskog zemljišta, visina ove naknade za 2013. godinu usklađuje se sa indeksom potrošačkih cena koji iznosi 12,2 odsto.

Skupština opštine je imenovala Marinu Brnadić za člana Školskog odbora OŠ “Nestor Žučni” u Laliću, iz redova lokalne samouprave, a Marka Velemira i Šandora Bereša za članove Školskog odbora OŠ “Ratko Pavlović Ćićko” u Ratkovu, takođe iz redova lokalne samouprave.

Rasprava o osnivanju novih komunalnih preduzeća bez predstavnika opozicije

Rasprava o osnivanju javnih komunalnih preduzeća u pojedinim mesnim zajednicama, što je bila poslednja tačka dnevnog reda jučerašnje sednice Skupštine opštine, protekla je bez prisustva opozicionih odbornika, ali i predstavnika Saveta MZ B. Brestovac čiji zahtev za formiranjem posebnog komunalnom preduzeća je i bio povod zašto se ova tačka našla na dnevnom redu. Predsednik Saveta te mesne zajednice Dušan Marijan nije učestvovao u ovoj raspravi, iako je na početku sednice bio u skupštinskoj sali. On je sednicu napustio nakon što nije prihvaćen predlog odborničke grupe SNS da ovo bude prva tačka dnevnog reda, dok je s druge strane istovetan zahtev predstavnika vladajućih stranaka za promenu redosleda određenih tačaka, Skupština usvojila.

Odbornička grupa SNS je zato tražila da se rasprava o osnivanju javnih komunalnih preduzeća u mesnim zajednicama skine sa dnevnog reda, što takođe nije usvojeno. To je bio jedan od razloga zašto predstavnici te stranke nisu prisustvovali drugom delu sednice.

U raspravi o ovoj tački dnevnog reda učestvovali su direktor JKP “Usluga” Odžaci, Čedomir Jovanović i odbornik Nikola Orlić, koji su istakli da ne postoji ekonomska opravdanost da se pored “Usluge” osnivaju posebna komunalna preduzeća po selima, iako zakon koji reguliše ovu oblast dozvoljava i takvo rešenje.

Iz Saveta MZ Bački Brestovac, u prilog svojoj inicijativi za dobijanje komunalnog preduzeća, navode primere nekih drugih opština, među kojima je i Bački Petrovac, gde su i po mesnim zajednicama osnivana komunalna preduzeća.

Pavel Marčok
Predsednik opštine Bački Petrovac, Pavel Marčok, koji je dobio poziv da se povodom ove teme obrati odbornicima odžačke skupštine, rekao je da u opštini Bački Petrovac rade tri javna komunalna preduzeća, od kojih ono u Bačkom Magliću opstaje samo zahvaljujući velikoj fabrici čipsa koja posluje u tom mestu i dobrim delom je izvor finansiranja javnog komunalnog preduzeća.

Ovakva organizacija i pored određenih prednosti, pokazuje i nedostatke u smislu da u uslovima kada cene usluga nisu ekonomske i kada mesne zajednice ostaju bez samodoprinosa, lokalna samouprava mora iz budžeta da pomaže komunalna preduzeća, kaže predsednik opštine Bački Petrovac.

– Tri preduzeća znače i tri puta veći menadžment, što sigurno poskupljuje uslugu. Mi smo takvu organizaciju nasledili i sada saniramo posledice postojanja tako razjedinjenih komunalnih preduzeća. Jedno, zajedničko preduzeće je prednost, jer ono može kupiti bolje mašine i može se napraviti bolja organizacija rada. Princip decentralizacije javnih preduzeća ne leži u decentralizaciji imovine i mašina, već usluga, a građani će dobiti bolju uslugu samo ako imaju efikasnije komunalno preduzeće. Takođe, jedno jače preduzeće se može bolje nositi u konkurenciji javnog i privatnog sektora – kazao je Marčok.

SO Odžaci je raspravu po pitanju osnivanja novih javno-komunalnih preduzeća završila bez usvajanja bilo kakve formalne odluke, ali je Savetu MZ B. Brestovac upućen poziv da lokalnoj samoupravi dostavi novi elaborat o ekonomskoj opravdanosti koji će pokazati da bi javno komunalno preduzeće, koje bi bilo osnovano samo za to mesto, moglo poslovati po ekonomskim principima.

Categories: