Okružni štab za vanredne situacije o migrantima i korona virusu

Pod predsedavanjem Dušana Marijana, načelnika Zapadnobačkog upravnog okruga (ZBUO), u Somboru je prvi put u ovom sazivu zasedao Okružni štab za vanredne situacije.

zupanija-somborPrema rečima Dušana Marijana, koji je po funkciji i komandant Okružnog štaba, zvaničan povod za zasedanje je bilo obeležavanje 1. marta, Međunarodnog dana civilne zaštite, pošto je prepoznata potreba da se ovaj donekle zanemareni sistem ponovo značajnije stavi u funkciju, pre svega zbog brojnih izazova koji prete i na globalnom nivou.

Načelnik ZBUO je za novosadski “Dnevnik” izjavio da je zbog nastavka migrantske krize, pojave korona virusa i u našem neposrednom susedstvu i potrebom reagovanja u slučaju elementarnih nepogoda, naglašena potreba da sve nadležne službe na području Zapadnobačkog upravnog okruga budu u stanju pripravnosti kako bi se uspešno reagovalo na bilo kakve nepredviđene situacije.

– Što se tiče migrantske krize, očigledan je porast broja migranata, pogotovo na ulicama Sombora, a svi oni koji su, da tako kažem, višak vraćaju se u centre u kojima su i registrovani tokom svog puta kroz Srbiju ka Evropi – kazao je Marijan.

Podsetio je da se u medijima čuju najave da bi Turska mogla potpuno otvoriti svoje granice za migrante na njihovom putu ka Zapadu i da je potrebno pripremiti se za eventualni veći talas novopridošlih migranata.

– Nadamo se da do toga neće doći, ali svakako sve naše službe moraju biti spremne i za takav scenario – rekao je načelnik ZBUO i komandant Okružnog štaba za vanredne situacije za “Dnevnik”.

Taj list je u istom tekstu preneo i reči dr Dragoslave Čubrilo, direktorke Zavoda za javno zdravlje Sombor, koja je na sednici Okružnog štaba podnela izveštaj o situaciji vezanoj za epidemiju korona virusa.

– U našoj zemlji, pa i u Zapadnobačkom okrugu još uvek nije registrovana pojava oboljevanja od korona virusa, ali u saglasju sa ostalim ustanovama i službama preduzimamo sve mere i pratimo stanje na terenu – naglasila je dr Čubrilo.

Napomenula je da na graničnim prelazima dežuraju ekipe sanitarne inspekcije, dok su epidemiolozi ZZJZ u konstantnoj, dvadesetčetvoročasovnoj pripravnosti, kao i da su svi lekari u Zavodu i drugim zdravstvenim ustanovama spremni za suočavanje sa ovim oboljenjem, prema procedurama koje su propisane od strane Instituta za javno zdravlje “Batut” i Ministarstva zdravlja za slučaj izbijanja epidemije.

– To znači da će, u slučaju potrebe, osobe suspektne na infekciju korona virusom biti stavljene pod stručni epidemiološki nadzor, u izolaciju, potom se dokazuje prisustvo virusa i u slučaju potvrdne analize postupa se u skladu sa epidemiološkim indikacijama – rekla je dr Dragoslava Čubrilo, direktorka ZZJZ Sombor.

Pozvala je javnost da ne podleže panici i preduzima preventivne mere kao i u slučaju ostalih kapljičnih infekcija respiratornih organa.

Izvor: Dnevnik

Categories: