Odžačanke se vratile zadovoljne sa susreta tkalja u Staparu

Nela Pejčić, Suzana Marković i Ljiljana Mišetić iz Udruženja građana Lenka iz Odžaka bile su učesnice Prve tkačke kolonije u Staparu koja je održana od 24. do 26. septembra. Sa susreta tkalja Odžačanke su se vratile zadovoljne i bogatije za jedno novo iskustvo kada je u pitanju tradicionalna izrada rukotvorina u klečanoj tehnici.

Učesnici Prve tkačke kolonije u Staparu
Učesnici Prve tkačke kolonije u Staparu
To je za Radio Odžake potvrdila Nela Pejčić, predsednica odžačkog udruženja koja je dodala da se tokom trajanja kolonije radilo na deset razboja, te da su pored žena iz Stapara, Sombora i Odžaka, na tkačkoj koloniji učestvovale predstavnice udruženja žena iz Beograda, Pirota, Inđije, Velikog Gradišta, Pančeva i Kikinde.

Tkačku koloniju u Staparu pokrenula je Etno mreža iz Beograda, vođena idejom da promoviše tradicionalno ćilimarstvo kako bi se staparski ćilim sačuvao od zaborava i sa namerom, da ova inicijativa dobije stalan karakter.

Bila je to druga faza projekta Očuvanje i revitalizacija staparskog ćilima, a pored razmene iskustava članica udruženja koje se bave očuvanjem ovog starog zanata, održano je i niz predavanja vezanih za tradicionalno ćilimarstvo.

Prema rečima Pejčićeve, predavanja je održao profesor Zlatko Cvetković sa Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, a najviše se razgovaralo o samoj tehnici tkanja i motivima staparskog ćilima.

Bilo je reči o proizvodnji rukotvorina kao privrednoj aktivnosti, o putu do uspeha i opstanka samih proizvođača rukotvorina, kao i o upotrebi elemenata staparskog ćilima na savremenim proizvodima.

Violeta Jovanović iz Etno mreže i Nela Pejčić iz UG Lenka
Violeta Jovanović iz Etno mreže i Nela Pejčić iz UG Lenka
Prva tkačka kolonija u Staparu je prevazišla sva očekivanja organizatora, domaćina, učesnika i posetilaca, a tokom tri dana trajanja organizovana je i radionica za decu i izbor najlepšeg staparskog ćilima.

Realizovana je u saradnji sa Gradom Somborom i Ambasadom Australije, i uz podršku Nacionalne alijanse za lokalni i ekonomski razvoj, opštine Pirot i Udruženja žena Staparke iz Stapara.

Na kraju je dogovoreno da se naredna tkačka kolonija organizuje u maju sledeće godine u Pirotu, a potom u oktobru u Staparu.

Categories: