Njeno veličanstvo krofna u Deronjama ima svoju manifestaciju

Krofne su rado viđen gost na svakom stolu. Toj tradicionalnoj poslastici posvećena je takmičarska manifestacija u Deronjama na kojoj su posetioci proteklog vikenda mogli da probaju domaće krofne napravljene na licu mesta.

Članice žirija imaju sve kvalifikacije u pogledu stručnosti i iskustva
Članice žirija imaju sve kvalifikacije u pogledu stručnosti i iskustva
Na “Krofnijadu” su ove godine došli gosti iz Bača, Tovariševa, Bačkog Gračaca i Kruščića, a sedam ekipa spremalo je krofne, svako po svom receptu i znanju.

Organizatori su obezbedili materijal – ulje, brašno, kvasac, šećer i mleko, a učesnici su doneli sve ostalo što im potrebno za mešenje i pečenje krofni.

– Kada počnu klobuci da iskači, kao mehurovi, onda je testo dobro i spremno. Još malo radim sa ovom alatkom, malo dodajem brašna i onda ga završavam rukama. Testo treba da bude glatko i da nema grudvica. Kada se testo umesi, stoji petnaest minuta, onda ga razmesimo i treba da ostane čista vangla – kaže Nedeljka Mrkovački iz Udruženja žena “Božur” Tovariševo.

– Najbolje su krofne sa pekmezom od crnih šljiva, ali ne mlevene šljive, već sa ljuskama, to je stari recept od moje babe kad je ona rođena. Poseban ukus daje krofnama, mi pravimo one krupnije krofne, da jedva stanu u šaku i onda se ona rupa napuni kašikom pekmeza od crnih šljiva – ispričao nam je Dragoslav Danilov iz Deronja, jedan od učesnika.

Zbog toplog vremena i testo je brzo narastalo, tako da ljubitelji slatkog zalogaja nisu dugo čekali da probaju prve krofne. Manifestaciju koja je mirisima i ukusima izmamila dosta ljudi u etno kuću u Deronjama, pre pet godina osmislile su žene iz tog sela kako bi pružile priliku vrednim domaćicama da pokažu svoje umeće.

Počasti i nagrade pripadaju pobednicima
Počasti i nagrade pripadaju pobednicima
Nagrađeni su oni koji su bili najbolji u spremanju krofni, prema oceni stručnog žirija u kome su bile Novka, Danilka i Božica. Ove iskusne domaćice saglasne su da je za dobre krofne najbitnija volja i ljubav.

– Krofna mora imati štraftu okolo, da je testo šupljikavo i da krofne bude ukusne. To su tri osnovne stvari koje se ocenjuju kod krofni – jasna je Novka Barudanov, članica žirija.

Krofne vole i stari i mladi, a umešnost pravljenja te poslastice u Deronjama se prenosi generacijama kao nasledstvo. Članice Udruženja žena “Zlatne niti” iz Deronja već petu godinu zaredom organizuju “Krofnijadu” sa ciljem čuvanja te tradicije.

– Deronje je poznato po kiselom testu, naše bake nisu pravile torte, već štrudle, krofne i druge poslastice koje se prave od kiselog testa. Pošto i mi same pravimo krofne i prodajemo, došli smo na ideju da organizujemo “Krofnijadu”. Međutim, mladi nam se nešto slabo odazivaju, rekla bi da još uvek te mlađe žene imaju kod kuće nekog ko im pravi krofne, mamu, baku ili svekrvu – ističe Božana Nikolić Mijin, predsednica Udruženja žena “Zlatne niti” Deronje.

Žene iz Deronja znaju kako se prave domaće krofne
Žene iz Deronja znaju kako se prave domaće krofne
Naše sagovornice bile su i Zlata, Mira i Ružica. Na njihovoj energiji i radosti življenja mnogi bi im pozavideli. Povrh svega, ove Deronjčanke prave preukusne krofne.

– Mi žene iz naših udruženja se skupimo ovde i takmičimo, to je uvek lepo druženje i iskustvo. Posla oko “Krofnijade” ima dosta, ali kad se dogovorimo i kad smo složni posao lepo teče. Napravimo raspored i svako odradi ponešto – kaže Zlata Doroslovac.

– Za krofne je važno da je dobro brašno, da je dobar kvasac i da se dobro zamesi. Sad dalje nećemo otkrivati šta radimo, svaka žena ima svoj recept koji se ne govori – ističe Mira Živkov.

– Ima jedna tajna koju možemo otkriti. Za kiselo testo ili za testo koje se razvlači morate biti dobro raspoloženi, ukoliko ste nervozni ili u nekoj žurbi, koliko god se trudili testo neće biti dobro – nadovezala se Ružica Danilovac.

Deronjčanke su se pročule kao dobre domaćice koje znaju da mese krofne i svake godine na “Krofnijadi” sve se proda i podeli, i ne bude ni dosta krofni koliko je interesovanje posetilaca.

Pomenimo da je ove godine žiri prvo mesto dodelio jednoj od dve ekipe iz Tovariševa, drugi su bili predstavnici domaćina, dok je treća ekipa iz Kruščića.

Ovu manifestaciju su podržali opština Odžaci i Mesna zajednica Deronje.

Categories: