Na Osmomartovskoj izložbi u Laliću žene prikazale umeće i kulturno nasleđe

Prodajna izložba torti, cveća i ručnih radova održana je u nedelju u Domu kulture u Laliću.

Torte planule sa stolova
Lepo ukrašeni kolači, ikebane, poklon paketi, razni ukrasi, takođe su se mogli razgledati i kupiti na ovom tradicionalnom dešavanju koje organizuje Udruženje žena “Majčino srce” povodom Dana žena i Uskrsa.

– Same pravimo torte, znači ne prodajemo torte koje prave poslastičari ili žene koje to profesionalno rade. Pare koje sakupimo na ovaj način služe nam za organizovanje ekskurzija za naše članice. Izložba je samo jedna od naših aktivnosti, tokom godine je malo koji vikend da nemamo neki događaj jer sarađujemo i sa drugim udruženjima i idemo na njihove manifestacije – kaže Mara Macko, predsednica UŽ “Majčino srce”.

Vrednim ženama iz Lalića je Osmomartovska izložba prilika da prikažu svoje umeće i kreativnost, ali i kulturno nasleđe.

– Mama gaji i prodaje cveće na izložbi, a ja sam malo povukla na nju, ali ne toliko sa cvećem već pravim poklon aranžmane za različite prilike. Posetioci gledaju, vidim da im se sviđa – ispričala je Adrijana Lamoš.

Vezeni radovi sve se više vraćaju “u modu”, ali kako se promenio način života danas se uglavnom koriste kao suveniri. Udruženje žena “Majčino srce” trudi se da ovaj i drugi tradicionalni načini izrade ručnih radova ne padnu u zaborav.

Mara Macko
Marama je nezaobilazna u nošnji slovačkih žena, starijim Lalićankama i danas je deo svakodnevice, a mlađe je stavljaju na glavu u kakvim svečanim prilikama ili za potrebe folklora. Zajedno sa ostalim delovima nošnje čuvaju se složene u ormarima.

U okviru ovogodišnje Osmomartovske izložbe u Laliću postavljena je i izložba marama kako bi javnosti bio predstavljen taj deo bogatog nasleđa.

– To su marame stare, naše tradicionalne, koje su se nosile sa našom narodnom nošnjom. Želeli smo da pretresemo ormane i pokažemo kako su nekad žene živele – ističe Mara Macko.

Udruženje žena “Majčino srce” u svom radu najviše pažnje posvećuje očuvanju tradicije, običaja i kulture Slovaka, okuplja žene koje se redovno sastaju, izrađuju ručne radove, prave tradicionalna jela, brinu o etno kući, organizuju svoje i podrška su drugim manifestacijama u selu. Aktivne su i u Asocijaciji slovačkih žena koja u svom okrilju ima preko dvadeset lokalnih udruženja iz Vojvodine čije će se predstavnice okupiti 18. marta na redovnoj godišnjoj skupštini te asocijacije kojoj će Lalić biti domaćin.

Categories: