Javni čas istorije posvećen Danu primirja u Prvom svetskom ratu

Nedelja koja prethodi obeležavanju državnog praznika, 11. novembra – Dana primirja u Prvom svetskom ratu, prema preporuci Vlade Srbije u školama je posvećena sećanju na žrtve Velikog rata. Tim povodom u OŠ “Branko Radičević” u Odžacima danas je održan javni čas istorije za učenike te škole, kome je prisustvovao i predsednik opštine Odžaci Dušan Marijan sa svojim saradnicima.

dan-primirja-javni-casBrankica Božanić, nastavnica istorije u OŠ “Branko Radičević” kaže da se Srbija u Velikom ratu borila na strani saveznika, a za tu borbu platila je veliku cenu – izgubila je trećinu ukupnog stanovništva. U spomen na te žrtve obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom ratu, koji je kao državni praznik ponovo ustanovljen 2011. godine.

– Sve savezničke zemlje takođe slave ovaj praznik i mi nismo usamljeni. U našoj državi on je praznovan u vreme postojanja Kraljevine SHS i Kraljevine Jugoslavije, i jedino nije obeležavan od kraja Drugog svetskog rata do 2011. godine – kaže Božanićeva.

Na Dan primirja u Prvom svetskom ratu građani Srbije nose amblem sa cvetom Natalijina ramonda, čija je simbolika višestruka. Amblem se sastoji od ljubičastog cveta koji raste uglavnom na istoku Srbije i na planini Nidže, čiji je najviši vrh Kajmakčalan i dobio je ime po kraljici Nataliji Obrenović. Ona se u srpsko-bugarskom ratu proslavila time što je negovala ranjenike.

Oko cveta je zeleno-crna traka, poput one koja se nalazi na medalji Albanske spomenice, koju su u Srbiji nosili borci koji su prešli preko Albanije povlačeći se pred neprijateljem.

– Često se kaže da je taj cvet feniks, što znači da i kad se potpuno osuši, ako se polije on ponovo raste, kao što je srpski narod posle Velikog rata krenuo da se obnavlja, a sa njim i država Srbija – objašnjava Brankica Božanić koja je zajedno sa svojim kolegama učestvovala u pripremi programa današnjeg javnog časa, nakon koga je učenicima i gostima podeljen amblem Natalijina ramonda.

Categories: