Izložba radova u Odžacima u okviru projekta za očuvanje staparskog ćilima

U Odžacima je danas otvorena izložba radova članica udruženja za očuvanje starih zanata “Lenka”, nastalih u okviru projekta revitalizacije staparskog ćilima. Izložba koja je organizovana u saradnji sa “Etno mrežom” i Gimnazijom i ekonomskom školom “Jovan Jovanović Zmaj” iz Odžaka, biće postavljena u holu te srednje škole do 25. decembra.

lenka-1Izložba u Odžacima završna je aktivnost na projektu “Očuvanje motiva i revitalizacija staparskog ćilima” koji je uz podršku Ambasade Australije u Srbiji započet početkom 2014. godine u saradnji grada Sombora i opštine Pirot, a na inicijativu nacionalnog udruženja “Etno mreža”, koje okuplja žene iz svih krajeva Srbije koje se bave tradicionalnim tehnikama izrade rukotvorina.

Projekat ima za cilj očuvanje i promociju motiva staparskog ćilima kroz edukaciju žena za proizvodnju tog tradicionalnog ćilima sa ciljem da od toga ostvare prihod za sebe i svoje porodice, rekla je na otvaranju izložbe predsednica “Etno mreže” Violeta Jovanović.

– Neposredni povod za ovu izložbu bio je projekat koji je sprovelo lokalno udruženje “Lenka” iz Odžaka koje se bavi očuvanjem starih zanata, sa ciljem da sačuva jedan od gotovo zaboravljenih lokalnih brendova staparski ćilim i da pokaže na primerima ovih eksponata kako ti motivi mogu da se primene u nekom savremenom enterijeru, kako mogu da postanu reprezentativni suvenir iz Srbije, dobar poslovni poklon ili protokolarni poklon koji naši zvaničnici poklanjaju stranim diplomata – istakla je Jovanovićeva.

Projekat koji je sprovelo udruženje “Lenka” podržao je Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje u saradnji sa opštinom Odžaci i “Etno mrežom”. Tim povodom otvaranju izložbe prisustvovao je i predstavnik Pokrajinske vlade Željko Dvožak, pomoćnik u Pokrajinskom sekretarijatu za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova sa kojim odžačko udruženje neguje višegodišnju saradnju.

– Pokrajinska vlada nastoji da podržava ovakve projekte, a naročito sekretarijat iz koga ja dolazim, jer je negovanje starih zanata sastavni deo naših aktivnosti i svake godine imamo značajne konkurse iz te oblasti, kako za udruženja građana tako i za preduzetnike. S obzirom na opštu situaciju u privredi, građani Vojvodine se okreću nekim novim delatnostima, kao što su stari zanati i tako pokazuju preduzetnički duh, doprinose privrednom razvoju pokrajine i podstiču našu turističku ponudu – kazao je Dvožak obraćajući se prisutnima.

Nela Pejčić, Željko Dvožak i Violeta Jovanović
Nela Pejčić, Željko Dvožak i Violeta Jovanović
Osim obuke žena iz Odžaka za proizvodnju staparskog ćilima, udruženje “Lenka” organizovalo je i brojne radionice za decu koja su pokazala veliko interesovanje za ovu vrstu aktivnosti. Predsednica “Lenke” Nela Pejčić rekla je svečano otvarajući izložbu da to udruženje već sedam godina predano radi na očuvanju narodne tradicije.

– Ova izložba predstavlja krunu našeg rada u tkanju i pokazuje nivo veština koje su članice našeg udruženja uradile u klečanoj tehnici. Eksponati pokazuju kako motivi sa tradicionalnog ćilima mogu da se primene na savremenim komadima koji predstavljaju odličan poslovni poklon i suvenir iz Srbije. U saradnji sa školom želeli smo da zainteresujemo roditelje, decu i omladinu koji su redovni gosti naše radionice i rado učestvuju u programima koje za njih osmišljavamo – kazala je Pejčićeva.

Otvaranju izložbe u Odžacima prisustvovale su i predstavnice drugih udruženja žena – partnera na projektu očuvanja i revitalizacije staparskog ćilima, “Staparke” iz Stapara na čelu sa predsednicom Snežanom Aperlić i “Zlatne ruke Somborke” iz Sombora.

Po rečima Violete Jovanović iz “Etno mreže”, namera je da sledeće godine sva tri udruženja budu objedinjena u jedno zajedničko udruženje, možda i zadrugu za očuvanje staparskog ćilimarstva, koja bi uz podršku lokalnih samouprava još više mogla da uradi na očuvanju staparskog ćilima kao brenda, uključi još više žena i stvori jedan stabilniji izvor prihoda od ovih aktivnosti za članice tih udruženja.

Categories: