I pored manjeg prinosa – dobra zarada

Rod jabuka u voćnjaku Save Lazića iz Deronja ove godine je iznosio samo 6,5 tona, što je duplo manje nego u prošloj kada je ovaj proizvođač imao rekordan prinos. Bez obzira na tu činjenicu, prihodi će i ovog puta premašiti troškove. Takvoj računici će u dobroj meri doprineti visok kvalitet jabuka, što će ovom Deronjčaninu omogućiti da ih prodaje po znatno višoj ceni od prosečne.

Deronjčanin Sava Lazić
U voćnjaku koji se prostire na tri hektara zastupljene su sorte greni smit, zlatni i crveni delišes, ajdared i jonagold, kojima od početka godine nisu bile naklonjene vremenske prilike. Prvo su se voćke smrzavale na niskim temperaturama, potom kad su cvetale usledili su mrazevi, a kad je trebalo da se oprašuju duvao je hladan vetar i padala je kiša. Na kraju su došle i ekstremno visoke temperature i suša. Sve nabrojano uticalo je da rod jabuka ove godine bude prepolovljen.

– Sigurno bi te nevolje bile i veće da nisam imao zalivni sistem “kap po kap” kojim sam u vreme najvećih vrućina vraćao jabukama svežinu. Već sedam godina se bavim ovim poslom i od prvog dana imam odličnog agronoma zaštitara koji je zadužen za prskanje. On je i najzaslužniji za primenu neizbežne hemije, tako da sam ove godine čak 22 puta vršio prskanje. Zbog toga kod mene ove godine nije bilo venturije (crna tačka na jabukama koja se širi) od koje su stradali mnogi voćnjaci. Imam i zaštitnu mrežu koja je u letnjim mesecima smanjivala temperaturu za nekoliko stepeni, tako da sam sa svim ovim merama uspeo maksimalno da umanjim štetu koju su nanele vremenske neprilike – kaže Lazić.

Ovogodišnja berba trajala je dvadesetak dana. Oko šest tona je odmah prodato hrvatskoj trgovinskoj firmi na veliko i malo “Idea”. Radi se o ozbiljnom kupcu koji u poslednje četiri godine redovno uzima gotovo sav rod Lazićevih jabuka plaćajući najkasnije 45 dana od momenta kupovine. Pre nego što se ova trgovinska firma odlučila na kupovinu, Lazić je morao testirati kvalitet svojih jabuka u Higijenskom zavodu u Novom Sadu, gde je dobio sertifikat da njegovo voće poseduju tražena svojstva.

– Kupci su sve više zahtevni i ja se tome moram stalno prilagođavati. Pošto moje jabuke imaju potreban kvalitet, meni je i prethodnih a i ove godine uspevalo da dobijem najveću moguću cenu za njih. Ona se kretala, u zavisnosti od sorte, od 60 do 80 dinara po kilogramu ili oko 60 evrocenti. Gotovo sve moje jabuke su bile u prvoj klasi, tako da mi je ove godine prihod iznosio oko 34.000 evra od čega su troškovi bili 12.000, tako da će mi čisto ostati oko 22.000 evra, što je više nego dobro s obzirom na loše vremenske uslove koji su vladali tokom proteklih meseci – ističe sa zadovoljstvom ovaj poznati uzgajivač jabuka.

Da se dobar glas sve dalje čuje dokazuje i činjenica da je za kupovinu Lazićevih jabuka bila zainteresovana i jedna ruska trgovinska kuća kojoj je prodao oko pola vagona preostalih jabuka ovogodišnjeg roda. Da je bilo više i to bi otišlo na rusko tržište koje je vrlo atraktivno zbog svoje veličine. Zato ovaj proizvođač razmišlja da proširi voćnjak za još jedan hektar. Zemlju je već kupio i najverovatnije će je već na proleće premrežiti novim sadnicama ovog rajskog voća, od koga četvoročlana porodica Lazić živi sasvim pristojno.

Categories: