Građani neće taksu na vodomere!

Odluka Upravnog odbora JKP „Usluga“ da se uvede plaćanje takse na vodomere, na koju je saglasnost dalo i Opštinsko veće, unela je nezadovoljstvo među žitelje Odžaka, koji su ovo shvatili kao jedan namet koji nije predviđen zakonom. Vlasnike domaćinstava u maju prošle godine niko nije pitao: šta oni misle o tome, iako se to tiče njihovog džepa.

Po toj odluci, od avgusta 2011. godine svakog meseca oko 3.200 domaćinstava plaća 54 dinara na račun odžačkih komunalaca. Na ovaj način na računu „Usluge“ svakog meseca se nađe 180.000 dinara. Za ovih šest meseci oni su skupili nešto više od milion dinara. Za pet godina koliko bi građani trebali da uplaćuju ovu naknadu u kasu javnog preduzeća bi se ukupno slilo 10 miliona dinara.

Petar Svilar, direktor JKP Usluga
– Kad je u pitanju naplata ove takse za vodomere, zakon nije prekršen, pošto je u nadležnosti opštine da može doneti takvu odluku. Ova mera je bila neophodna pošto su u prethodnom periodu bile učestale pojave prestanka rada mernih uređaja, što je iziskivalo njihovu zamenu i povećane troškove baždarenja i popravki. Sve to nije moglo da se obezbedi iz sadašnje cene vode, koja je niža nego što bi trebala biti. Ova naknada će omogućiti da se u narednih pet godina izvrši zamena mernih instrumenata, kao i prelaz sa mokrih na suve merne instrumente. Oni su manje podložni kvarovima zbog tvrdoće vode. Do sada smo najviše primedbi od potrošača imali zbog naplate paušala, kada bi dolazilo do kvara vodomera. Ovom naknadom ćemo omogućiti promenu vodomera pomoću kojih ćemo moći naplaćivati stvarnu potrošnju vode – kaže Petar Svilar, direktor „Usluge“.

Ovakvu argumentaciju ne prihvataju građani, koji u svemu tome vide još jedno nezakonito guranje prstiju u njihov džep. Ovaj potez komunalaca i Opštinskog veća naišao je na kritiku dr Dušana Mirkovića, koji je tražio od nadležnih službi da mu u pisanom obliku potvrde da je sve ovo bilo (ne)zakonito.

Dušan Mirković
– Dok ne dobijem odgovor: da li je uvedena taksa zakonita ili nije, neću da plaćam račune za vodu. Moraće me tužiti sudu, gde ćemo onda raspraviti da li JKP „Usluga“ može da naplaćuje taksu na vodomer koji je moje vlasništvo. Od njihovog šefa računovodstva dobio sam objašnjenje da se taksa naplaćuje zbog baždarenja vodomera, a da se ono (baždarenje) vrši svake pete godine. Neka „Usluga“ u cenovniku istakne cenu baždarenja, pa kad to uradi, neka naplate iznos po cenovniku. Stanari zgrada plaćaju onoliko puta taksu koliko ima i vlasnika, a tu se radi o samo jednom vodomeru, tako da je to praktično pljačka stanara, na osnovu jedne ovakve nezakonite odluke – tvrdi Mirković.

Od do sada prikupljenih para, „Usluga“ je kupila 150 vodomera koji su koštali od 3.000 do 5.000 dinara.

– Do sada smo postavili 130 novih vodomera. Čim to bude bilo moguće, postavićemo i ostalih 20. Verujem da će nakon toga građani biti zadovoljniji – kaže Nenad Stamenković, rukovodilac Službe za održavanje vodovoda.

Po mišljenju Nevenke Stokuće, koja obavlja posao inspektora za budžetsku kontrolu u opštini, ovu odluku koju je donela „Usluga“ a saglasilo se Opštinsko veće trebalo bi još jednom detaljno proučiti.

– U pitanju je malo složeniji slučaj, koji zahteva strpljivo proučavanje zakona o komunalnim delatnostima. To treba da urade pravne službe komunalaca i Opštinskog veća, pošto je doneta odluka diskutabilna. To nije u mojoj nadležnosti, jer ja samo mogu da kontrolišem kako se koriste prikupljena sredstva, ali ne i da ocenjujem da li je nešto u skladu sa zakonom ili nije. Ne znam zašto se loptica prebacuje meni – kaže Stokuća.

Utisak je da zvanična lica u opštini nerado komentarišu ovu odluku. Mirković je uputio zvaničan dopis Robertu Svilaru, rukovodiocu za inspekcijske poslove, da se jasno odredi prema ovom problemu.

– Nisam dobio zadovoljavajući odgovor od Odeljenja za inspekcijske poslove. Iz svega ovog proizilazi da „Usluga“ ubira novac za nešto što će možda uraditi u budućnosti, s tim da nikoga ništa nije pitala, tražila saglasnost ili odobrenje za naplatu. Ovu priču moraćemo raspetljati do kraja. Jednostavno ovakva odluka ne može da opstane, jer je s one strane zakona – kaže Mirković.

Po svemu sudeći i narednih dana će biti dosta priče oko ove kontroverzne odluke JKP „ Usluga“ i Opštinskog veća. Komunalci napominju da je plaćanje takse na brojilo praksa koja već postoji u opštinama u okruženju, kao što je to Bač i Bačka Palanka. Da li će zaživeti i u opštini Odžaci, ostaje da se vidi narednih dana.

Categories: