Gračani učesnici festivala Biserna grana i Krajiški biseri

Kulturno-umetničko društvo Marko Orešković iz Bačkog Gračaca ovog vikenda po prvi put učestvuje na festivalima u Futogu i Plandištu koji su od izuzetnog značaja za očuvanje materijalnog i duhovnog folklornog nasleđa.

Ženska pevačka grupa KUD Marko Orešković
Ženska pevačka grupa KUD Marko Orešković
Sutra članovi gračačkog društva putuju u Futog gde se održava Festival narodnih nošnji i oglavlja pod nazivom Biserna grana koji u fokus stavlja folklorno materijalno blago, narodne nošnje i oglavlja, originalne, ali i adaptirane, koje će biti prikazane van klasičnog nastupa na sceni.

Gračani su odabrani da prezentuju izvornu ličku narodnu nošnju koja zauzima istaknuto mesto u kulturi i tradiciji srpskog naroda. Na festivalu Biserna grana u Futogu predstaviće svatovsku narodnu nošnju i svakodnevnu radnu nošnju, a u svojoj kolekciji poseduju pojedine odevne elemente i iz druge polovine 19. veka, kaže Mirjana Manić, umetnički rukovodilac KUD Marko Orešković.

U nedelju ženska pevačka grupa nastupa na 11. festivalu Krajiški biseri u Plandištu koji neguje izvorne pesme i tradicionalni način pevanja Srba Krajišnika. Najčešći način izvornog krajiškog pevanja je “ojkanje” koje se od 2010. godine nalazi na Uneskovoj listi svetske kulturne baštine od izuzetnog značaja. Festival je takmičarskog karaktera, a kao novina ove godine, pre festivalske večeri će biti održan seminar – Nematerijalno kulturno nasleđe Srba Krajišnika.

Prema rečima Mirjane Mandić, učešće na ovim festivalima će biti od velike koristi za dalji amaterski rad KUD Marko Orešković, jer imaju poseban značaj u etnografskom svetu i svetu očuvanja tradicije i kulture srpskog naroda.

Categories: