Dunavska regata TID 2012 neće pristati u Bogojevo

Najveća i najduža rečna turistička regata na svetu TID, koja traje 73 dana na Dunavu, danas ulazi na područje Srbije, kod Apatina. Ukupna dužina plovnog puta iznosi 2.455 kilometara, od starta u nemačkom gradu Ingolštatu, do rumunskog mesta Sveti Đorđe, gde se završava. Dnevne etape su od 16 do 60 kilometara, što je u proseku 43 km dnevnog veslanja.

Za učesnike regate se u svakom etapnom mestu organizuje svečana večera i prigodan kulturno-umetnički program, gde strani učesnici mogu da se upoznaju sa ljudima, običajima, istorijom, kulturom, tradicijom i gostoprimstvom zemlje u kojoj borave. Opština Odžaci je prethodnih godina više puta nagrađivana za organizaciju dočeka i boravka Međunarodne dunavske veslačke regate, a nakon više od pet decenija regataši se ove godine neće usidriti na području opštine Odžaci, gde su to do sada činili 56 puta kada im se pripremao prigodan doček u Bogojevu, uglavnom u vikend naselju Dunavska obala.

Kako je za Radio Odžake objasnio direktor Turističke organizacije opštine Odžaci Vladimir Ignjatović, doček u Bogojevu će ubuduće biti organizovan svake druge godine jer je potpisan Međunarodni sporazum od strane evropskih partnera sa Republikom Hrvatskom na osnovu koga je postignut dogovor da se nekoliko etapnih mesta u Srbiji ukine i ustupi susednoj državi.

– Ono što smo mi uspeli jeste da Bogojevo zadržimo kao mesto dočeka regataša, tako da ćemo naizmenično sa mestom Aljmaš u Hrvatskoj organizovati doček učesnika Dunavske regate svake druge godine. To za nas može da bude i podstrek da taj događaj organizujemo kvalitetnije, da vidimo kako to rade naše kolege iz susedne zemlje i da to bude pozitivan rivalitet. Na taj način širićemo saradnju i prijateljstvo i razmeniti ideje – kaže Ignjatović.

Dunavska turistička regata – TID je veoma popularna u svetu, ove godine se prijavilo oko 150 učesnika iz podunavskih evropskih zemalja kao i veslači sa drugih kontinenata koji dolaze iz Izraela, Australije, Sjedinjenih Američkih Država, Novog Zelanda, Narodne Republike Kine… Regata u velikoj meri doprinosi većem ugledu Srbije u svetu, jer upravo strani turisti čine većinu učesnika regate.

Prema rečima Dejana Jovanovića, predsednika Odbora za turizam Kajakaškog saveza Srbije koji je domaćin regate, cilj regate je zdravo korišćenje slobodnog vremena, održavanje kondicije i opšteg zdravlja ljudi, prijateljstvo i razmena kontakata među ljudima, tolerancija i poštovanje različitih nacionalnosti, vera i rasa, kao i zaštita i čuvanje životne sredine.

Categories: