Dunav ne poznaje granice

U okviru projekta prekogranične saradnje “Dunav i ljudi”, koji mesna uprava u Bogojevu realizuje sa udruženjem mlinara iz mađarskog grada Baja, juče je organizovana druga od ukupno devet konferencija koje će naizmenično biti održane u Bogojevu i Baji. Prvo od ovih druženja organizovano je u februaru u tom mađarskom gradu, a prvoj konferenciji u Bogojevu je zajedno sa delegacijom iz Baje i gostima iz drugih mesta u Vojvodini prisustvovalo oko stotinu učesnika.

Na ovoj konferenciji je održano predavanje na temu vodenica i mlinova na lađi, s obzirom da ovaj projekat prekogranične saradnje predviđa postavljanje makete mlina na prostoru Štranda u Bogojevu, koji će kada bude završen sa svim pratećim sadržajima predstavljati svojevrsni muzej na otvorenom i biće prava turistička atrakcija.

– Predviđeno je da ovaj projekat traje do decembra, a postavljanje makete mlina na Štrandu planirano je u septembru. Pored mlina biće izgrađene i dve ribarske kućice, što će sve zajedno upotpuniti turističku ponudu Štranda. Drugi cilj bio nam je da povežemo ljude iz Bogojeva i Baje, jer je slogan ovog projekta „Dunav ne poznaje granice“. Želimo da naučimo našu omladinu i decu ponešto o zajedničkoj istoriji i kako da čuvaju prirodu – kaže Atila Rupa, predsednik Saveta MZ Bogojevo koji je i svečano otvorio konferenciju u Domu kulturu u Bogojevu.

Ideja za ovaj projekat potekla je od udruženja mlinara iz Baje u kojoj će na otvorenom Dunavu biti izgrađen mlin, koji će za razliku od mlina u Bogojevu biti u funkciji, što znači da će se moći koristiti za meljavu žita. Na taj način udruženje želi da turistima koji posete Baju predstavi dugu tradiciju mlinarstva koja postoji u tom delu Mađarske, ističe Vera Palik, predsednica udruženja mlinara iz Baje. U okolini tog grada je, inače, nekada radio 51 mlin na Dunavu.

– Kada smo birali partnera za ovaj projekat, želeli smo da to bude neko ko će nam biti jezički i kulturno blizak, ali i da to bude mesto na Dunavu. Kontakt sa Bogojevom smo uspostavili preko turističkog klastera iz Kanjiže i nakon nekoliko razgovora, odlučili smo da zajedno konkurišemo za sredstva iz IPA programa – kaže predsednica udruženja mlinara iz Baje.

Projekat „Dunav i ljudi“ finansiran je u okviru IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija i prvi je projekat prekogranične saradnje u kome se kao partner pojavljuje neko iz odžačke opštine. Vrednost projekta je 90.000 evra, od čega je za aktivnosti koje će biti realizovane u Bogojevu predviđeno 34.000 evra.

Prva konferencija u Bogojevu u okviru ovog projekta organizovana je pod nazivom „Podsećanje na zajedničku istoriju“ i na njoj je, pored predavanja iz istorije mlinarstva, održano i predavanje o istoriji Bogojeva. U programu su učestvovala deca iz predškolske ustanove i učenici osnovne škole iz Bogojeva, a organizovan je i obilazak Štranda konjskim zapregama. Na Štrandu su se gosti i domaćini družili uz pečenu slaninu, a najmlađi su odigrali i prijateljsku fudbalsku utakmicu. Dve ekipe su simbolično nazvane po imenima Bogojeva i Baje.

Categories: