Dan sećanja na stradale i prognane u oružanoj akciji Oluja

Hrvatska vojska je 4. avgusta 1995. godine na području tadašnje Republike Srpske Krajine počela operaciju “Oluja”, u kojoj je ubijeno ili nestalo oko 2.000 Srba, a proterano više od 220.000. To je bio epilog planiranog zločina Tuđmanovog režima.

olujaVojna akcija je izvedena uprkos činjenici da je ta oblast bila pod zaštitom UN.

Napad je počeo rano ujutro 4. avgusta, a dan kasnije hrvatska vojska ušla je u gotovo potpuno napušten i prethodno teško i nasumično granatiran Knin, u kojem je pre ove akcije živelo preko 80 odsto Srba – sada ih ima oko 20 posto prema hrvatskim podacima. Otpor vojske RSK slomljen je za samo nekoliko dana.

Sa teritorije Republike Srpske Krajine krenuo je talas izbeglica, a na putu ka Srbiji i Republici Srpskoj izbegličke kolone su stalno napadali hrvatska artiljerija i vojno vazduhoplovstvo.

U Krajini je ostalo oko 3.200 starih i nemoćnih, koji nisu hteli ili mogli da napuste zavičaj. Oni su bili izloženi teroru i posle formalnog završetka operacije “Oluja” 7. avgusta.

Dokumentaciono-informacioni centar “Veritas” je naveo da je, prema njihovoj evidenciji, tokom “Oluje” i posle nje poginuo i nestao 1.861 Srbin.

Većina poginulih i nestalih bili su civili – 1.211, a tri četvrtine njih bili su stariji od 60 godina. Među žrtvama se nalazi 548 žena, od kojih su oko četiri petine bile starije od 60 godina.

Od ukupnog broja žrtava do sada je rasvetljena sudbina 1.084 lica, dok se na “Veritasovoj” evidenciji nestalih vodi još 777 lica, od čega 588 civila, među kojima 295 žena.

Povodom obeležavanja dvadesetpetogodišnjice od progona i stradanja srpskog naroda na području Republike Srpske Krajine, u hramovima Srpske pravoslavne crkve danas je služena liturgija i držan pomen žrtvama “Oluje”.

Dan sećanja na sve stradale i prognane Srbe u oružanoj akciji “Oluja” biće obeležen danas u Rači, a zajedno će ga obeležiti Republika Srbija i Republika Srpska.

Categories: