Članice Lenke na izložbi u rezidenciji američkog ambasadora

Čuvanjem tradicije kroz stare zanate bavi se udruženje “Lenka” iz Odžaka koje svoj rad promoviše i kroz aktivnosti Etno mreže. Tako su dve članice tog udruženja, Nela Pejčić i Ivana Kordić, učestvovale na izložbi “Slavimo žene i nasleđe” koja je organizovana kao reprezentativna postavka pod pokroviteljstvom supruge ambasadora SAD u Srbiji, En Godfri, sa ciljem podrške radu Etno mreže i njenim članicama.

Ivana Kordić i Nela Pejčić na izložbi u rezidenciji američkog ambasadora
Ivana Kordić i Nela Pejčić na izložbi u rezidenciji američkog ambasadora
Na izložbi koja je 2. juna održana u rezidenciji američkog ambasadora prikazane su rukotvorine članica Etno mreže, zanatskih udruženja, zadruga i preduzetničkih radnji iz svih krajeva Srbije.

– Pod okriljem Etno mreže predstavljeno je 20 proizvođača rukotvorina, među njima i udruženje “Lenka” iz Odžaka. Kroz izložbu i demonstraciju tehnika udruženja su pokazala čime se bave, a naše udruženje je predstavilo tehniku tkanja kojom se najviše bavimo i uglavnom radimo motive sa staparskog ćilima – kaže Nela Pejčić, predsednica udruženja “Lenka”.

Izložbu su, među ostalim gostima ambasadora Entonija Godfrija i njegove supruge, pogledale ministarke Zorana Mihajlović i Tatjana Matić, gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić, kao i supruga predsednika Srbije Tamara Vučić koja se oprobala i u tkanju.

Žene iz Lenke sa suprugom američkog ambasadora
Žene iz Lenke sa suprugom američkog ambasadora
Spretne ruke i mašta vrednih žena iz udruženja “Lenka” stvaraju prelepe proizvode koji imaju široku primenu, a ove majstorice ulažu i mnogo truda da sačuvaju stare zanate poput pustovanja vune. Nela Pejčić je među prvima u Odžacima naučila ovu staru tehniku i svoje znanje rado prenosi drugima.

– Naše udruženje organizuje radionicu na koju dolaze učenici, to su uglavnom učenici OŠ “Branko Radičević” iz Odžaka sa kojima radimo već desetak godina. Ove godine radimo pustovanje vune, deca su bila zainteresovana da radimo futrolu za mobilni telefon, četvrtkom je radionica otvorena u trajanju od neka dva školska časa i za to vreme oni mogu da urade taj proizvod, naravno uz našu pomoć. Interesovanje je veliko, kako dečaka tako i devojčica, a ne organizujemo velike grupe zbog korone. Deca žele da više rade i tkanje, ali ćemo to ostaviti za jesen. Radionice organizujemo zbog toga što kroz projekte dobijamo novac od naše opštine i gledamo da taj novac utrošimo za repromaterijal i na taj način radimo sa učenicima – ispričala je Nela Pejčić.

Radionice za decu iz pustovanja vune i drugih tehnika
Radionice za decu iz pustovanja vune i drugih tehnika
Kao i ostale članice njenog udruženja i ona se priprema za 8. žiriranu izložbu “100 žena 100 minijatura” koju nacionalna asocijacija proizvođača rukotvorina organizuje u partnerstvu sa Turističkom organizacijom Vojvodine.

– Tema ovogodišnje izložbe je “Tradicija i inovacija”, a od autora se očekuje da budemo inovativni, da nešto novo damo, nešto novo ponudimo. Udruženje “Lenka” će se predstaviti tehnikom tkanja i pustovanja, to su tehnike koje ćemo izložiti ove godine. Inače, u obzir za izložbu dolaze tehnike tkanja, pustovanja, vez, zlatovez, keramika, necanje i heklanje – kaže Pejčić.

Poziv Etno mreže proizvođačima rukotvorina za učešće na izložbi “100 žena 100 minijatura” otvoren je do kraja juna i važi kako za udruženja, tako i za žene koje samostalno rade.

Categories: