Članice Lenke na izložbi Bogatstvo duha u Pirotu

Četiri članice Udruženja građana Lenka iz Odžaka prisustvovale su 5. marta u Pirotu svečanom otvaranju izložbe Bogatstvo duha, na kojoj su u Galeriji Čedomir Krstić predstavljeni pirotski i staparski ćilimi, izrađeni krajem 19. i početkom 20. veka. Tom prilikom su zajedno sa predstavnicama lokalnih udruženja žena iz Pirota, Stapara i Sombora pokrenule inicijativu za zvaničnu nominaciju staparskog ćilima za ulazak na nacionalnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.

lenka-pirotIzložba Bogatstvo duha je deo projektnih aktivnosti u cilju očuvanja i revitalizacije staparskog ćilima, predviđenih Sporazumom o saradnji grada Sombora i Pirota, potpisanog na inicijativu Etno mreže i Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj, i uz podršku Ambasade Australije u Srbiji.

Za učesnice projekta iz odžačkog Udruženja Lenka, poseta Pirotu i pirotskim tkaljama je bio poseban događaj i dobra prilika da se razmene iskustva u izradi i očuvanju motiva sa staparskog i pirotskog ćilima, koji su najpoznatiji autohtoni ćilimi u našoj zemlji.

– U Pirotu smo lepo dočekane i bilo je pravo zadovoljstvo prisustvovati jednom takvom događaju. Obišle smo muzej i znamenitosti grada. Posetile smo udruženje, upoznale se sa radom zadruge Damsko srce i zanimljivostima o pirotskom ćilimu. Mogle smo da uporedimo njihovo tkanje sa našim, razboje koji su malo drugačiji, ali i da zaključimo da nam je ljubav prema radu ista – kaže za Radio Odžake Nela Pejčić, predsednica Udruženja Lenka.

Nakon otvaranja izložbe usledilo je potpisivanje Izjava saglasnosti Komisiji za upis u registar nematerijalnog kulturnog nasleđa, kojom je od strane članica udruženja iz Pirota, Sombora, Stapara i Odžaka pokrenuta inicijativa za stavljanje staparskog ćilima na listu ugroženog nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.

U ime Udruženja građana Lenka ovaj dokument je potpisala predsednica Nela Pejčić, kojim je potvrdila da su članice Lenke spremne da u svojoj sredini i dalje aktivno čuvaju staparsko ćilimarstvo, tako što će ćilim izrađivati i svojim radom doprineti jačanju svesti o njegovom dragocenom značaju.

U nastavku projekta na revitalizaciji ćilimarstva, započetog septembra prošle godine u Somboru, sledi sprovođenje javnih radova u okviru kojih će svih osam žena iz udruženja Staparke iz Stapara, Zlatne ruke Somborke iz Sombora i Lenka iz Odžaka biti uključeno u dalju proizvodnju i izradu delova staparskog ćilima.

Nela Pejčić dodaje da su žene iz Udruženja Lenka izuzetno zadovoljne što je i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje prepoznao njihovu želju da obnove i sačuvaju tradiciju staparskog ćilimarstva, te im je za projekat Očuvanje motiva i izrade staparskog ćilima, sa kojim su nedavno aplicirale na konkurs, prošle nedelje odobrio 230.000 dinara.

Kako su savladale tehniku tkanja, ova sredstva su im bila potrebna za nabavku repromaterijala i za troškove štampanja različitih šara, naglašava Nela Pejčić. Ona dodaje da je predviđeno da projekat traje pet meseci, a na kraju je planirana dodela sertifikata i završna izložba radova.

Categories: